SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Tematy tygodnia

Tematyka

W jakiej formie zawrzeć umowę na odbiór ścieków

Pytanie: Podmiot świadczący usługę opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych musi zawierać umowy z właścicielami nieruchomości, z których odbiera nieczystości ciekłe. Czy musi być to umowa, czy może być to pisemne zlecenie?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
06.09.2022

Nowe zasady obliczania poziomu składowania odpadów komunalnych

1 stycznia 2023 r. mają wejść nowe, jednolite zasady obliczania poziomu składowania odpadów komunalnych. Oznacza to, że do masy odpadów składowanych nie będą wliczane m.in. odpady powstałe podczas recyklingu lub innych procesów odzysku, które są następnie składowane.

AktualnościOdpady i BDO
06.09.2022

Poszkodowane firmy znad Odry dostaną wsparcie finansowe

Sejm przyjął ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze. Zgodnie z jej zapisami, firmy, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50% będą mogły ubiegać się o wypłatę jednorazowego świadczenia. Świadczenie ma wynosić 3010 zł na pracownika.

AktualnościOchrona wody i gleby
05.09.2022

VerpackG – czy dotyczy również polskich przedsiębiorców

Zasady funkcjonowania UE przewidują, że kraje unijne opracowują własne przepisy na podstawie dyrektyw wyznaczających kierunki działań. Dlatego przepisy opakowaniowe w Polsce są inne niż np. w Niemczech – pomimo, że podstawowe założenia i zasady są zbieżne.

Porada ekspertaOpakowania

Czy w tym samym czasie mogą się toczyć dwa postępowania w sprawie decyzji odpadowych

Zgodnie z przepisami ustawy z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, podmioty posiadające zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów wydane przed 5 września 2018 r. musiały do 5 marca 2020 r. złożyć wniosek o wydanie nowych decyzji. Jednak część postępowań nadal toczy. Co zrobić jeśli upływa termin posiadanego zezwolenia a nowe nie zostało wydane?

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Czy prywatny właściciel kanalizacji może pobierać opłaty za odbiór wód od innego podmiotu

Pytanie: Czy właściciel kanalizacji (spółka, która nie jest organem samorządowym ani Wodami Polskimi), do której wprowadzane są wody opadowe z terenu odrębnego podmiotu gospodarczego, może na podstawie art. 9 ust. 3 oraz art. 35 ust. 1 i ust. 3 pkt 7 ustawy Prawo wodne zawrzeć przedmiotową umowę i obciążyć drugą stronę kosztami odbioru i zagospodarowania tych wód proporcjonalnie do wielkości zlewni?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
14.07.2022

Kto powinien przyciąć gałęzie zasłaniające linie energetyczne

Pytanie: Na przewody, którymi dostarczany jest do naszego domu prąd kładą się już dość grube gałęzie dębu. Słupy od linii zasilającej budynek stoją na działce urzędu i gminy. Dostawca energii twierdzi, że usunięcie gałęzi nie należy do jego obowiązków. Jeśli gałęzie zerwą przewody nie wiadomo do kogo się zwrócić. Czy w tym przypadku właścicielem drzewa będzie starostwo? Do kogo się zwrócić aby konary drzew zostały przycięte?
Pytania i odpowiedziEnergetyka
08.07.2022

Upewnij się czy Twoje urządzenia wymagają rejestracji w CRO

Jednym z najczęściej pojawiających się błędów operatorów urządzeń jest przekonanie, że urządzenia (obiegi), które zawierają poniżej 3 kg substancji nie podlegają rejestracji.

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza

Jeden dom – kilka deklaracji dotyczących opłat za śmieci

Pytanie: Czy na dana nieruchomość zamieszkałą jednorodzinną może być złożonych kilka deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowania odpadami komunami ?Dotyczy to sytuacji, gdy w jednym domu zamieszkują dziadkowie, dzieci i dorosłe już wnuki ze swoimi rodzinami i nikt z nich nie chce płacić za kogoś, tylko każdy za siebie.
Pytania i odpowiedziOdpady komunalne
05.07.2022

CRO – kto jest operatorem urządzeń i jakie ma obowiązki

CRO, czyli Centralna Baza Operatorów jest jedną z mniej znanych baz danych środowiskowych. Baza zawiera dane o użytkownikach urządzeń zawierających substancje kontrolowane lub f-gazy (fluorowane gazy cieplarniane). Warto zapoznać się z wymaganiami w tym zakresie, ponieważ nieprzestrzeganie przepisów zagrożone jest wysokimi karami, a substancje wymienione powyżej znajdują się np. w klimatyzatorach, czyli urządzeniach powszechnie używanych w firmach.

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza