SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Tematy tygodnia

Tematyka

Zabezpieczanie przekazywania odpadów firmom

Zgodnie z ustawą o odpadach, do dnia 5 marca 2020 roku konieczne było złożenie wniosku o zmianę zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Decyzje dotyczące zezwoleń, dla których nie złożono wniosku w wymaganym terminie, wygasły. Wielu przedsiębiorców nie uzyskało zmiany zezwolenia w okresie od 2020 do 2023 roku z różnych przyczyn. Zobacz co można zrobić, żeby zabezpieczyć swoją firmę przed nieodpowiednim przekazywaniem odpadów.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Magazynowanie odpadów niebezpiecznych

Magazynowanie odpadów niebezpiecznych jest kwestią kluczową dla ochrony środowiska i zapewnienia bezpieczeństwa. Określone są zasady, których należy przestrzegać zarówno przy magazynowaniu w pomieszczeniu zamkniętym, jak i na świeżym powietrzu. W tym artykule dowiesz się, jakie wymagania są konieczne do spełnienia przy magazynowaniu odpadów niebezpiecznych.

Porada ekspertaOdpady niebezpieczne

Odwołanie od decyzji a jej uprawomocnienie

Pytanie: Nasza firma otrzymała nową decyzję dotyczącą zbierania i przetwarzania odpadów, wydaną przez Marszałka. Złożyliśmy odwołanie od tej decyzji w określonych częściach. Jeśli odwołanie dotyczy tylko pewnych fragmentów decyzji, czy to oznacza, że pozostała treść stała się prawomocna? Czy obecnie działamy zgodnie z warunkami określonymi w decyzji Marszałka? Czy decyzja Marszałka w tych częściach, które nie podlegają odwołaniu, jest prawomocna?
Pytania i odpowiedziDecyzje administracyjne

Jak przekazać odpady z baterii i akumulatorów w firmie

Gdy firma posiada maszyny, które zasilane są akumulatorami lub bateriami, po ich zużyciu należy odpowiednio je zagospodarować. Czy firma powinna przekazać te odpady organizacji odzysku czy przekazać innemu podmiotowi? Przedstawiamy odpowiedni sposób zagospodarowania zużytych baterii i zużytych akumulatorów w firmach. Dowiedz się też jakie są różnice między organizacjami odzysku a podmiotami zbierającymi odpady oraz jaka jest odpowiedzialność wytwórcy odpadów w procesie ich przekazywania. Zapewnienie odpowiedniego recyklingu baterii pozwala nie tylko chronić środowisko, ale również uniknąć kar administracyjnych.

Porada ekspertaBaterie i akumulatory

Poznaj dwie zasady, które pozwolą zaklasyfikować wody opadowe jako ścieki

Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych. Są jednak pewne wyjątki od tej zasady.

ArtykułEmisja ścieków
29.05.2023

Ustawa SUP a firma produkująca i pakująca produkt spożywczy

Pytanie: W firmie produkujemy i pakujemy sypki produkt spożywczy w opakowanie typu PET. Zastanawiamy się, czy podlegamy pod zmianę w ustawie w sprawie jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych (tzw. SUP)?
Pytania i odpowiedziOpłaty

Rejestr obejmujący ruchy masowe ziemi, a obowiązki z tym związane

Pytanie: Do starostwa wpłynęło pismo właściciela działki, na której występują ruchy masowe ziemi, w sprawie podjęcia działań zapobiegających niebezpieczeństwu dla ludzi i mienia. We wniosku właściciel działki wskazał na art. 110a ustawy Prawo ochrony środowiska, zgodnie z którym, starosta prowadzi obserwację terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi oraz terenów, na których występują te ruchy, a także rejestr zawierający informacje o tych terenach. Na wniosek starosty Państwowy Instytut Geologiczny w 2022 r. opracował dla przedmiotowej działki kartę rejestracyjną terenu, na którym występują ruchy masowe ziemi. Do kogo należy obowiązek stabilizacji osuwiska na przedmiotowej działce i jakie kroki powinien podjąć starosta, w związku z otrzymanym pismem właściciela działki, na której występują ruchy masowe ziemi?
Pytania i odpowiedziOchrona gleby
26.05.2023

Ważność decyzji na przetwarzanie odpadów

Pytanie: Przedsiębiorstwo posiada decyzję na przetwarzanie odpadów wydaną przez Prezydenta Miasta, która jest ważna do 2025 roku. W 2023 roku starało się i otrzymało nową decyzję na przetwarzanie wydaną przez Marszałka Województwa - w nowej decyzji Marszałek nie uchyla starej wydanej przez Prezydenta. Jak postąpić w takiej sytuacji? Która decyzja jest ważna? W jaki sposób wygasić/uchylić starą decyzję wydana przez Prezydenta Miasta?
Pytania i odpowiedziBDO

Pamiętaj o nowych wzorach kart charakterystyki

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje rozporządzenie Komisji (UE) 2020/878 z 18 czerwca 2020 r. zmieniające załącznik II do rozporządzenia REACH. Zgodnie z nim od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje wyłącznie jeden szablon karty charakterystyki.

Porada ekspertaSubstancje i mieszaniny

Jak przygotować pracowników do audytu z ISO 14001

Firmy oczekujące na audyt w związku z przestrzeganiem wymogów normy ISO 14001 chcą jak najlepiej przygotować swoich pracowników do zadań z nim związanych. Na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę?

Porada ekspertaSystemy zarządzania