Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazNowelizacja przepisów związana z wdrożeniem Dyrektywy SUP poszerzyła zakres podmiotów zobowiązanych do rejestracji w BDO. Wśród nowych obowiązków, które czekają przedsiębiorców, znajduje się m.in. składanie rocznych sprawozdań. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, by dowiedzieć się o wszystkich nowościach w zakresie zobowiązań.
Jednym z wielu obowiązków właściciela nieruchomości jest jej odwodnienie, czyli odprowadzanie wód opadowych z terenu działki gruntowej wraz z zabudowaniami, czyli potocznie nazywane odprowadzanie deszczówki. Zasady dotyczące tego zagadnienia są określone zarówno w Prawie budowlanym, jak i w Prawie wodnym. Konkretne wymagania można znaleźć w przepisach rozporządzeń wykonawczych. W poniższym artykule nasz ekspert radzi w jakich przepisów należy przestrzegać i na co warto zwrócić uwagę.
W związku z Dyrektywą SUP zostaną wprowadzone nowe przepisy, a niektórzy polscy producenci będą zobowiązani do przestrzegania ich. Nowelizacja wprowadza dwie kategorie przedstawicieli producentów produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych lub narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne.
Ciek wodny to woda płynąca naturalnym lub uregulowanym korytem w sposób ciągły lub okresowy. Jest to pojęcie bardzo ogólne, pod którym kryją się wszelkie rzeki, strugi, strumienie i potoki oraz inne wody płynące. Śródlądowe wody płynące oraz grunty pokryte tymi wodami są własnością Skarbu Państwa i nie podlegają obrotowi cywilnoprawnemu. W imieniu Skarbu Państwa prawa właścicielskie w stosunku do tych wód wykonuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
W ramach Dyrektywy SUP określono szereg produktów, których wprowadzanie do obrotu zostanie zakazane na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Ekspert radzi, jakie produkty z tworzyw sztucznych oraz innych materiałów nie będą mogły być sprzedawane. Podmioty, które nie dostosują się do zakazów, narażają się na ryzyko nałożenia na nie kar pieniężnych.
Kolejnym elementem związanym z Dyrektywą SUP oraz systemem rozszerzonej odpowiedzialności producenta jest obowiązek finansowania publicznych kampanii edukacyjnych. Będzie dotyczył on przedsiębiorców, którzy wprowadzają do obrotu pewne produkty wykonane z tworzywa sztucznego.
Nielegalne składowiska stanowią poważne zagrożenie zarówno dla środowiska naturalnego, jak i zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Występowanie nielegalnych składowisk odpadów wiąże się z ryzykiem skażenia gleby oraz wód gruntowych i powierzchniowych. Dodatkowo, na takie dzikie składowiska często trafiają odpady niebezpieczne, które stanowią największe zagrożenie dla naturalnego stanu gleby oraz dla ekosystemu wodnego, występującego na obszarze składowiska lub w jego bliskim sąsiedztwie. W artykule zdobędziesz informacje, które pozwolą ci przyczynić się do skuteczniejszej ochrony środowiska.