SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Tematy tygodnia

Tematyka

Cykl Dyrektywa SUP - Zmiany dla branży gastronomicznej

W związku z Dyrektywą SUP przedsiębiorcy staną przed koniecznością wprowadzenia niezbędnych zmian. Od 24 maja br. zaczęła obowiązywać ustawa z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw. W tym tygodniu nasz ekspert opisuje nowe obowiązki, które będą dotyczyły przedsiębiorców z branży gastronomicznej i sklepów spożywczych mających tzw. garmażerkę.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
15.08.2023

Utylizacja odpadów medycznych i weterynaryjnych

Odpady medyczne wymagają specjalnego postępowania, którego celem jest ograniczenie potencjalnie niebezpiecznych właściwości tych odpadów oraz ich ewentualnego szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Proces zbierania odpadów jest realizowany przez uprawnione podmioty, które posiadają odpowiednie zezwolenia. Dodatkowo te podmioty są zobowiązane do przestrzegania obowiązujących przepisów prawa oraz dostosowywania się do wymagań regulacji. 

Porada ekspertaOdpady niebezpieczne
14.08.2023

Jak pozbyć się nielegalnego wysypiska odpadów – porady krok po kroku

Nielegalne wysypiska śmieci to wciąż aktualny problem, o którym coraz częściej słyszy się w mediach. W tym artykule ekspert radzi, jakie działania podjąć w celu zlikwidowania dzikiego składowiska. Przepisy prawa określają działania, które należy podjąć w takiej sytuacji. Dzikie wysypisko śmieci lub takie, którego właściciel nie przestrzega przepisów, stanowi nie tylko estetyczny problem, ale również potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi i ekosystemu.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
10.08.2023

Cykl Dyrektywa SUP - Jakich produktów dotyczą zmiany?

W związku z Dyrektywą SUP przedsiębiorcy staną przed koniecznością wprowadzenia niezbędnych zmian. W tym tygodniu nasz ekspert szczegółowo opisuje, jakie dokładnie produkty podlegają tym zmianom. Warto zaznaczyć, że nowelizacja dotyczy tylko wybranych produktów z tworzyw sztucznych, a mianowicie tych, które spełniają definicję produktu jednorazowego użytku wykonanego z tworzyw sztucznych.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
08.08.2023

Czy zepsuta maszyna jest odpadem?

Pytanie: Na terenie przedsiębiorstwa znajdują się urządzenia niesprawne, które zostały wycofane z użytkowania. Te urządzenia pełnią rolę magazynu części zamiennych. Pytanie, które chcieliśmy zadać, dotyczy właściwej klasyfikacji tych urządzeń oraz konieczności oznaczenia i zabezpieczenia obszaru, na którym się znajdują. Czy istnieją przepisy z zakresu ochrony środowiska, które określają zasady przechowywania takich urządzeń? Czy wymagane są jakieś zezwolenia, aby zapewnić zgodność z obowiązującymi przepisami?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Palety transportowe – jednorazowe czy wielorazowe?

Pytanie: Firma specjalizuje się w produkcji materiałów budowlanych, które są sprzedawane na paletach. Kupujący wyraził żądanie, aby na fakturze pojawił się dodatkowy dopisek, informujący, że palety są jednorazowego użytku. Jakie potencjalne konsekwencje mogą wyniknąć dla producenta w związku z takim oznaczeniem, i czy może ono wiązać się z dodatkowymi obowiązkami dla firmy?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Kanalizacja odprowadzająca wodę a konieczne pozwolenia

Rozpoczęcie inwestycji budowlanych wiąże się z koniecznością uzyskania różnego rodzaju pozwoleń. Również elementy takie jak omawiana tu kanalizacja odprowadzająca wodę opadową i roztopową, muszą zostać wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami. W poniższym artykule omawiamy kwestie dotyczące uzyskania pozwolenia wodnoprawnego oraz decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Porada ekspertaEmisja ścieków

Posiadanie odpadów a konieczne zezwolenia

Pytanie: Spółka zamierza importować złom z Ukrainy i sprzedawać go na terenie Polski (bez przechowywania odpadów fizycznie). W BDO jest zarejestrowana jako Sprzedawca odpadów. Proszę o odpowiedź na pytania: Kto i gdzie wydaje zezwolenie na gospodarowanie odpadami? Gdzie można znaleźć taki wniosek? Ile czasu trzeba oczekiwać na decyzję? Czy do handlu złomem również potrzebne jest zezwolenie?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Świadectwo energetyczne w umowie najmu

Pytanie: Wynajmując część budynku lub lokalu należy dołączyć świadectwo charakterystyki energetycznej tej części. Czy obowiązek ten dotyczy także kiosków/wysp w centrum handlowym? Czy w przypadku najmu wyspy można dołączyć świadectwo dla całego budynku (wynajmowana jest taka naprawdę niewielka powierzchnia tego budynku, a nie lokal)? Co należy zrobić w przypadku wynajmowania pustego lokalu, kiedy nie ma możliwości sporządzenia świadectwa (w lokalu nie ma jeszcze żadnych urządzeń/instalacji) - czy w tej sytuacji można nie dołączać świadectwa do umowy najmu, czy może należy dołączyć świadectwo dla całego budynku lub postąpić jeszcze inaczej?
Pytania i odpowiedziEnergetyka
21.07.2023

Wyzwanie likwidacji nielegalnych wysypisk w Polsce

W Polsce ochrona środowiska i zarządzanie odpadami to kluczowe zagadnienia dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju naszego kraju. Niestety, dzikie wysypiska śmieci wciąż stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemu i zdrowia publicznego, pomimo podejmowanych działań na poziomie rządowym, samorządowym oraz w ramach oddolnych inicjatyw. W artykule przyjrzymy się problemowi nielegalnych wysypisk odpadów w Polsce, analizując ich wpływ na środowisko oraz przedstawiając konieczność wzmocnienia działań w tej dziedzinie.

Porada ekspertaOdpady komunalne
20.07.2023