Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Podejrzenia nadużyć w programie Czyste Powietrze obejmują wnioski na kwotę około 600 mln zł. Reforma programu, która wejdzie w życie w 2025 roku, ma zabezpieczyć beneficjentów przed nieuczciwymi praktykami i poprawić efektywność działań.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłasza drugi etap konsultacji programu priorytetowego Czyste Powietrze. Wnioski i uwagi do nowej odsłony programu można zgłaszać do 27 grudnia 2024 r. Wprowadzone zmiany mają poprawić efektywność programu oraz ułatwić dostęp do dotacji na poprawę jakości powietrza.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił informacje dotyczące czasowego wstrzymania przyjmowania nowych wniosków w programie Czyste Powietrze. Modernizacja programu ma zapewnić lepsze wsparcie dla beneficjentów, wyeliminowanie nadużyć i uproszczenie procedur. Nowa odsłona programu ruszy na wiosnę 2025 r., ale już w grudniu rozpoczną się działania pomocowe dla mieszkańców terenów dotkniętych powodzią.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o zawieszeniu przyjmowania nowych wniosków w programie "Czyste Powietrze". Decyzja została ogłoszona podczas konferencji prasowej, a system przyjmujący wnioski online został wyłączony w czwartek o godzinie 14:00.
Przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządów, administracji, banków oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej spotkali się, aby przedyskutować zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Konsultacje odbyły się w październiku i omawiano podczas nich m.in. kryteria dostępu do programu, rolę banków, wypłatę prefinansowania oraz standard energetyczny budynków.
Gminy uczestniczące w programie „Czyste Powietrze” mają czas do 31 marca 2025 roku na podpisanie nowych porozumień lub aneksów, które pozwolą na dalsze finansowanie punktów konsultacyjno-informacyjnych oraz korzystanie z dodatkowych zachęt finansowych.
Niemal pół miliarda złotych trafi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do samorządów, aby wesprzeć je w skutecznej realizacji programu „Czyste Powietrze”.
Od 14 czerwca 2024 r. producentów, dystrybutorów i importerów pomp ciepła obowiązują nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”. Jakie zaszły zmiany?
Jedną ze zmian, która została wprowadzona do programu „Czyste Powietrze” jest to, że osoby korzystające z dofinansowań będą mogły korzystać tylko ze sprawdzonych urządzeń. To pierwsze takie uszczelnienie programu od jego uruchomienia.
Producenci i importerzy pomp ciepła mają więcej czasu na dostosowanie się do zmian w programie „Czyste Powietrze”. Wymagane badania techniczne urządzeń z europejskimi znakami jakości mają dostarczyć do 31 grudnia 2024 r. Dzięki temu znajdą się na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) programu.
Nowości, które od 22 kwietnia 2024 r. czekają na osoby korzystające z programu „Czyste Powietrze” to m.in. obowiązkowa lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) oraz jedna szansa na najwyższe dofinansowanie.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał 16 umów ze wszystkimi wfośigw na dystrybucję środków z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Łączna kwota dofinansowania to 6,4 mld zł. Dzięki temu program „Czyste Powietrze” ma zapewnione trwałe źródło finansowania.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej potwierdza, że finansowanie programu „Czyste Powietrze” jest zapewnione. W styczniu uruchomiono na ten cel środki Krajowego Planu Odbudowy oraz budżet NFOŚiGW.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ostrzega wnioskodawców i beneficjentów programu „Czyste Powietrze”. Przede wszystkim chodzi o nieuczciwych wykonawców, którzy mogą oferować usługi i produkty niskiej jakości.
W programie „Czyste Powietrze” od 22 kwietnia 2024 roku pojawią się ważne zmiany. Między innymi zostanie wprowadzony obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Co jeszcze się zmieni?