TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Konsultacje w sprawie reformy programu Czyste powietrze zakończone

Przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządów, administracji, banków oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej spotkali się, aby przedyskutować zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Konsultacje odbyły się w październiku i omawiano podczas nich m.in. kryteria dostępu do programu, rolę banków, wypłatę prefinansowania oraz standard energetyczny budynków.

Reforma na rzecz kompleksowej termomodernizacji

Program „Czyste Powietrze” ma przejść znaczącą transformację, aby skupić się na kompleksowej termomodernizacji budynków. Według MKiŚ, celem są działania, które mają przeciwdziałać obciążeniom wynikającym z wprowadzenia ETS2 - systemu handlu uprawnieniami do emisji obejmujące sektor budownictwa i transportu

Kryteria wsparcia i prefinansowanie dla najuboższych

Reforma ma także uszczelnić program, aby wsparcie trafiało do osób rzeczywiście potrzebujących, a nie do tych, które mogą samodzielnie finansować modernizacje. Program przewiduje najwyższe dofinansowanie dla gospodarstw o najniższych dochodach. Uczestnicy spotkań zasugerowali wprowadzenie dodatkowych kryteriów, takich jak stan techniczny budynku czy sytuacja majątkowa wnioskodawców. Zaproponowano też usprawnienia prefinansowania inwestycji – m.in. wypłacanie środków bezpośrednio na konto beneficjenta lub ograniczenie liczby pośredników. Postulaty te miałyby zmniejszyć nadużycia i przyspieszyć realizację wniosków.

Nowe wymogi energetyczne dla budynków

W ramach programu wprowadzone zostaną wyższe wymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków. Uczestnicy konsultacji postulowali, aby program obejmował również „paszport energetyczny” budynku, co pomogłoby właścicielom w etapowaniu prac modernizacyjnych. Wskazywano na konieczność dostosowania programu do krajowych i unijnych standardów oraz umożliwienie wymiany źródła ciepła przy jednoczesnym monitorowaniu efektywności energetycznej budynków.

Wykonawcy i technologie

Dla zapewnienia rzetelności realizacji projektów, proponuje się stworzenie listy rekomendowanych wykonawców. Lista taka, prowadzona na poziomie lokalnym i krajowym, miałaby pomóc beneficjentom w wyborze sprawdzonych firm. W kwestii technologii omawiano konieczność wsparcia dla efektywnych energetycznie rozwiązań, jak fotowoltaika, pompy ciepła oraz przyłącza do sieci ciepłowniczych. Wskazano także na problem nieuczciwych praktyk w branży grzewczej, takich jak „modernizacje” starych pieców bez realnego podniesienia efektywności.

Nowa forma programu Czyste powietrze

Październikowe spotkania to pierwszy etap konsultacji programu. W kolejnych etapach konsultacji, które odbędą się jeszcze w tym roku, poddane zostaną ocenie konkretne propozycje legislacyjne i rozwiązania operacyjne. Nowa wersja programu ma ruszyć w 2025 roku, dostosowując się do aktualnych wymogów ochrony środowiska i efektywności energetycznej w Polsce.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

www.gov.pl/web/nfosigw

AUTOR Anna Szymanek
Anna Szymanek
Specjalistka z zakresu gospodarki odpadami. Bada naukowo alternatywne źródła białka oraz przetwarzanie bioodpadów przy użyciu owadów. Jest propagatorką ochrony środowiska i ekologicznego podejścia do życia."