SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Piaskownice regulacyjne - nowoczesne rozwiązania dla energetyki

Trwają prace nad nowelizacją ustawy - Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii (UC74), która zakłada m.in. wdrożenie tzw. piaskownicy regulacyjnej. Na czym ona polega i jakie są jej założenia?

Piaskownica regulacyjna to rozwiązanie stosowane już od jakiegoś czasu w innych krajach europejskich, dzięki któremu możliwe jest promowanie nowych rozwiązań w zakresie energetyki poprzez czasowe wyłączenie lub organiczne w stosowaniu przepisów prawnych i regulacyjnych na poczet przepisów planowanych do wdrożenia, tzw. testowych.

Innymi słowy, będzie można wdrożyć jakiś projekt technologii w dziedzinie energetyki i OZE, nawet jeśli aktualnie obowiązuje przepisy prawne na to nie zezwalają. Oczywiście wszystko ma odbywać się tak, żeby wykluczyć lub zminimalizować ewentualne negatywne skutki wdrożenia nowego rozwiązania, np. w sferze informatyki może zostać wprowadzony potencjalnie niebezpieczny kod bez ryzyka zainfekowania całego systemu. 

Korzyści piaskownic regulacyjnych

Jak podaje Ministerstwo Klimatu i środowiska, korzyści jest bardzo wiele z testowania rozwiązania i sprawdzania jego skuteczności:

  1. możliwość testowania rozwiązań, które nie są jeszcze uregulowane prawnie, bez konieczności zmian prawa na etapie testów - pozwala to na uniknięcie niepotrzebnych zmian, jeśli okaże się, że dana technologia się nie sprawdza; 

  • możliwość testowania rozwiązań, które nie są jeszcze uregulowane prawnie, bez konieczności zmian prawa na etapie testów - pozwala to na uniknięcie niepotrzebnych zmian, jeśli okaże się, że dana technologia się nie sprawdza; 

    1. konsumenci będą lepiej poinformowani o tym co może ich czekać, jeśli dana technologia zostanie wprowadzona w życie oraz jakie zmiany prawne mogą się wiązać z wdrożeniem nowych rozwiązań; 

  • konsumenci będą lepiej poinformowani o tym co może ich czekać, jeśli dana technologia zostanie wprowadzona w życie oraz jakie zmiany prawne mogą się wiązać z wdrożeniem nowych rozwiązań; 

    1. organy ustawodawcze będą miały czas na przygotowanie się do nowych zmian w technologii, a co za tym idzie, będą mogły swobodnie dostosować przepisy do potrzeb innowacyjnych. 

  • organy ustawodawcze będą miały czas na przygotowanie się do nowych zmian w technologii, a co za tym idzie, będą mogły swobodnie dostosować przepisy do potrzeb innowacyjnych. 

  • Tak wprowadzane rozwiązania OZE i energetyczne mają na celu m.in. przyspieszenie rozwoju technologicznego w Polsce na tle innych krajów.

    Beneficjenci piaskownic regulacyjnych

    Zgodnie z planami rządowymi, beneficjentami piaskownic regulacyjnych mają być przede wszystkich producenci nowych technologii. Pozwolą na współpracę wielu podmiotów, które są nastawione na polepszanie życia społeczeństwa oraz na rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu. Będzie można testować nowe rozwiązania i już na tym etapie sprawdzać ich przydatność.

    Kto będzie dawał uprawnienia do odstępstw

    Czuwać nad tym, kto może testować produkty w ramach odstępstw od przepisów prawnych, ma oczywiście prezes Urzędu Regulacji Energetyki. To on ma czuwać nad prowadzonymi działaniami i ich potencjalnymi skutkami.

     

    Podstawa prawna
    • Projekt z 30 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii (w dniu 2 czerwca 2021 r. projekt przekazany do zaopiniowania).

  • Projekt z 30 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii (w dniu 2 czerwca 2021 r. projekt przekazany do zaopiniowania).

  • Słowa kluczowe:
    energetykaOZE
    AUTOR Karolina Szewczyk-Cieślik
    Karolina Szewczyk-Cieślik
    specjalista ds. ochrony środowiska, właścicielka firmy zajmującej się doradztwem ekologicznym. Absolwentka Politechniki Koszalińskiej Wydz. Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz Uniwersytetu Gdańskiego Wydz. Prawa i Administracji. Specjalista ds. ochrony środowiska, właścicielka firmy zajmującej się doradztwem ekologicznym