Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Odnawialne źródła energii to niekopalne, naturalne źródła energii, które są odnawiane w naturalny sposób. Obejmują one różnorodne technologie i zasoby, które przyczyniają się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i ochrony środowiska.
Toryfikat to wysokoenergetyczne paliwo stałe o wartości opałowej nie mniejszej niż 21 GJ/t. Jest wytwarzane w procesie termicznego przetwarzania stałych substancji pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które ulegają biodegradacji.
Wytwórca to podmiot z siedzibą lub miejscem zamieszkania w kraju UE, Szwajcarii lub EFTA, który produkuje energię z odnawialnych źródeł.
Wodór odnawialny to wodór wytworzony z odnawialnych źródeł energii w instalacji odnawialnego źródła energii. Proces wytwarzania obejmuje również uzyskiwanie wodoru w procesie elektrolizy.
Układ hybrydowy to instalacja odnawialnego źródła energii, która wytwarza energię elektryczną lub energię elektryczną i ciepło. W procesie wytwarzania energii wykorzystuje nośniki energii pochodzące z odnawialnych źródeł, z możliwością użycia paliwa pomocniczego i nieodnawialnych źródeł energii.
Do 25 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, który przewiduje zmiany w systemie rozliczeń net-billing i zasadach udzielania pomocy publicznej w sektorze energii.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotował nowy wzór wniosku dla podmiotów, które chcą uzyskać wpis do rejestru klastrów energii. Aktualnie rozpatrywane sprawy o wpis do rejestru klastrów nie wymagają ponownego złożenia dokumentacji.
W dniu 29 maja 2024 r. w Lidzbarku Warmińskim otwarto Ciepłownię Przyszłości. To innowacyjna instalacja wykorzystująca wysokosprawne pompy ciepła, panele fotowoltaiczne oraz system magazynów ciepła, w tym największy w Polsce magazyn ciepła w formie zbiornika zagłębionego w gruncie.
W dniu 27 maja 2024 r. odbył się V Kongres Energetyki Słonecznej. W jego trakcie wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka mówił o rozwoju odnawialnych źródeł energii i krajowym miksie energetycznym.
Hydroenergia to rodzaj energii odnawialnej pozyskiwanej z ruchu wód, takich jak rzeki, strumienie i wodospady. Wykorzystuje ona naturalny przepływ wody do wytwarzania energii mechanicznej, która następnie może być przekształcana w energię elektryczną.
Prosument zbiorowy energii odnawialnej to odbiorca końcowy, który wytwarza energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji lub małej instalacji przyłączonej do sieci dystrybucyjnej przez wewnętrzną instalację elektryczną budynku wielolokalowego.
Prosument energii odnawialnej to odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji.
Prosument wirtualny energii odnawialnej to odbiorca końcowy, który wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł w instalacji przyłączonej do sieci w innym miejscu niż miejsce dostarczania energii elektrycznej do odbiorcy.
W poszukiwaniu nowych niekonwencjonalnych źródeł energii w ostatnich latach szczególny nacisk kładzie się na rozwiązania związane z wytwarzaniem energii odnawialnej i gospodarką obiegu zamkniętego. W tym zakresie olbrzymie możliwości tkwią w wykorzystaniu potencjału ciepła odpadowego, które powstaje między innymi w procesach technologicznych towarzyszących oczyszczaniu ścieków. Idąc krok dalej, zwrócono uwagę na samo medium – ścieki komunalne, a w szczególności zawartą w nich energię cieplną i olbrzymi potencjał pod kątem jej odzysku.