Rejestr obywatelskich społeczności energetycznych dostępny od 24 sierpnia
24 sierpnia 2024 roku ruszył rejestr obywatelskich społeczności energetycznych (OSE), prowadzony przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Od tego dnia podmioty chcące działać w ramach OSE będą zobowiązane do uzyskania wpisu do rejestru.
Czym są obywatelskie społeczności energetyczne
Obywatelskie społeczności energetyczne (OSE) to podmioty prawne działające na rzecz korzyści środowiskowych, gospodarczych lub społecznych swoich członków oraz lokalnych społeczności. Ich działalność obejmuje m.in. wytwarzanie, zużywanie, dystrybucję oraz magazynowanie energii elektrycznej, biogazu i biomasy. Mogą je tworzyć osoby fizyczne, samorządy oraz mikro i mali przedsiębiorcy niezajmujący się na co dzień sektorem energetycznym.
Jak zarejestrować obywatelską społeczność energetyczną
Aby uzyskać wpis do rejestru, należy złożyć wniosek na specjalnym formularzu URE. Wniosek musi zawierać statut lub umowę OSE, oświadczenie o zgodności danych z prawdą oraz potwierdzenie prowadzenia działalności wyłącznie w obszarze odnawialnych źródeł energii.
Pobierz wzór >>
Formularz można złożyć osobiście lub pocztą na adres:
Urząd Regulacji Energetyki
Departament Rozwoju Rynków i Spraw Konsumenckich
ul. Towarowa 25a
00-869 Warszawa
Można składać też dokumenty elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP: /URE/SkrytkaESP.
Opłata skarbowa za wpis do rejestru wynosi 616 zł. W przypadku zmiany wpisu obowiązuje opłata w wysokości 308 zł.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
www.ure.gov.pl