Nowy projekt ustawy o elektrowniach wiatrowych - wsparcie dla OZE i rozwój gospodarczy
Projekt ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe ma na celu dynamiczny rozwój sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce. Zwiększenie obszaru dostępnego pod inwestycje wiatrowe oraz nowelizacja przepisów przyspieszą zieloną transformację energetyczną kraju, co przyczyni się do poprawy cen energii.
Większy obszar inwestycyjny i nowe miejsca pracy
Propozycje zmian obejmują zwiększenie dopuszczalnego obszaru pod inwestycje wiatrowe na lądzie o 44%, co daje możliwość budowy ponad 10 GW nowych wiatraków do 2030 roku. Tego rodzaju inwestycje przyczynią się do powstania ponad 30 tysięcy nowych miejsc pracy. Rozwój energetyki wiatrowej na lądzie przyniesie korzyści dla lokalnych społeczności oraz gospodarki, w tym także dla przemysłu energochłonnego.
Zaktualizowane zasady lokalizowania elektrowni wiatrowych
Nowelizacja przepisów znosi zasadę 10H, która ustalała minimalną odległość elektrowni wiatrowych od zabudowy. W jej miejsce wprowadza się nowe minimalne odległości: 500 m od budynków mieszkalnych oraz obszarów Natura 2000, a także 1500 m od parków narodowych. W konkretnych przypadkach decyzje będą podejmowane przez lokalne organy planistyczne, z uwzględnieniem ocen oddziaływania na środowisko i postulatów mieszkańców.
Wsparcie dla biometanu - alternatywne źródło energii
Projekt ustawy obejmuje również wsparcie dla inwestycji biometanowych, co zmniejszy uzależnienie od importu surowców energetycznych i przyczyni się do realizacji celów OZE w transporcie. Inwestycje te przyspieszą lokalną transformację energetyczną, zwiększą dochody samorządów i stworzą miejsca pracy związane z obsługą biometanowni.
Propozycja zmian zasad lokalizowania elektrowni wiatrowych pozwoli przyśpieszyć rozwój gospodarczy, szczególnie w wymiarze lokalnym.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl
www.gov.pl/klimat