SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Nowe umowy z dynamiczną ceną energii dla gospodarstw domowych

Od 24 sierpnia gospodarstwa domowe mogą podpisywać umowy na energię elektryczną z dynamicznymi cenami. Oferta skierowana jest do świadomych odbiorców znających zasady obowiązujące na rynku energii oraz posiadających liczniki zdalnego odczytu. Co warto wiedzieć przed wyborem takiej opcji?

Nowy typ umowy na rynku energii 

Od 24 sierpnia 2024 roku każdy sprzedawca energii, który obsługuje co najmniej 200 tys. odbiorców końcowych, ma obowiązek oferowania umowy z dynamicznymi cenami energii. Umowy te pozwalają na dostosowanie zużycia energii do aktualnych cen rynkowych, co może przynieść korzyści zarówno odbiorcom, jak i całemu systemowi energetycznemu. Oferta skierowana jest głównie do osób zainstalowanych zdalnych liczników oraz świadomych rynku energii. 

Jak działają dynamiczne ceny? 

Ceny w umowach z dynamiczną taryfą odzwierciedlają wahania na Towarowej Giełdzie Energii, a konsumenci poznają godzinowe stawki na dzień wcześniej. Choć sprzedawcy mogą swobodnie ustalać ceny, muszą jasno określić formułę ich naliczania. Oferty dynamiczne mogą obejmować opłaty dodatkowe, takie jak handlowe, co wymaga uważnego zapoznania się z warunkami przed podpisaniem umowy. 

Kto może skorzystać z tej opcji? 

Dynamiczna taryfa jest korzystna dla osób, które potrafią zarządzać swoim zużyciem prądu, np. przenosząc największe zużycie na godziny, gdy energia jest tańsza, co ma się przełożyć m.in. na ograniczenie interwencyjnego wyłączania odnawialnych źródeł energii, głównie fotowoltaiki. Warto jednak pamiętać, że zawarcie takiej umowy wiąże się z rezygnacją z obowiązującej do końca 2024 roku gwarantowanej maksymalnej ceny prądu na poziomie 500 zł/MWh. 

Wybór sprzedawcy prądu – Twoje prawa 

Od 2007 roku każdy odbiorca ma prawo zmienić sprzedawcę energii. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować umowę, zwracając uwagę na dodatkowe opłaty oraz okres jej obowiązywania. W przypadku umów zawieranych na odległość istnieje prawo do odstąpienia w ciągu 14 dni bez ponoszenia kosztów. Pamiętaj, że dynamiczna taryfa jest propozycją dla tych, którzy aktywnie zarządzają swoim zużyciem energii.

Zanim zawrzesz umowę z nowym sprzedawcą ZAWSZE:

  • zastanów się, czy ta oferta jest dla Ciebie korzystna, 
  • dokładnie przeanalizuj wszystkie dokumenty, w tym umowę, przed ich podpisaniem, 
  • upewnij się czy na przedstawionych dokumentach, ofertach lub umowach widnieją dane firmy, której przedstawicielem jest sprzedawca.
Uwaga

Od 3 lipca 2021 r. obowiązuje zakaz sprzedaży „door-to-door” wobec odbiorców w gospodarstwach domowych.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl
Źródło:

www.ure.gov.pl

Słowa kluczowe:
energiaOZEumowa
AUTOR Anna Szymanek
Anna Szymanek
Specjalistka z zakresu gospodarki odpadami. Bada naukowo alternatywne źródła białka oraz przetwarzanie bioodpadów przy użyciu owadów. Jest propagatorką ochrony środowiska i ekologicznego podejścia do życia."