Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Unijne przepisy dotyczące opakowań w 2025 roku

11 lutego weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Unia Europejska wprowadza zmiany w gospodarce opakowaniowej. Nowe regulacje mają na celu ograniczenie nadmiernego zużycia surowców, zwiększenie efektywności recyklingu i poprawę bezpieczeństwa środowiska. Wprowadzone środki zwiększą efektywność wykorzystania zasobów, wspierać będą gospodarkę o obiegu zamkniętym, podniosą konkurencyjność oraz poprawią stabilność ekonomiczną.

Nowe zasady wchodzą w życie

Nowe unijne przepisy dotyczące opakowań mają na celu redukcję negatywnego wpływu opakowań, zwłaszcza jednorazowych, na środowisko naturalne. Regulacje pozwolą znacząco ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, zużycie wody oraz koszty środowiskowe związane z produkcją i utylizacją opakowań.

Jakie zmiany przynoszą unijne przepisy dotyczące opakowań 2025?

Zmiany otwierają nowe możliwości dla branży recyklingu oraz producentów opakowań. Unijne przepisy dotyczące opakowań promują ponowne wykorzystanie materiałów i rozwój systemów uzupełniania produktów, jako alternatywy dla jednorazowych opakowań. Konsumenci będą mieli lepszy dostęp do informacji o możliwościach recyklingu, co pozwoli im skuteczniej segregować odpady, co w efekcie przyniesie ograniczenie wykorzystania pierwotnych surowców.

Wpływ regulacji na bezpieczeństwo i zdrowie

Nowe przepisy nie tylko wspierają ochronę środowiska, ale również poprawiają standardy bezpieczeństwa poprzez ograniczenie stosowania niektórych substancji niebezpiecznych w opakowaniach. Unijne przepisy dotyczące opakowań mają zapewnić lepszą ochronę zdrowia konsumentów i zwiększyć transparentność w branży opakowaniowej.

Co dalej? Wdrożenie i monitorowanie zmian

Komisja Europejska skupi się teraz na monitorowaniu wdrożenia przepisów w poszczególnych państwach członkowskich, w tym w Polsce, aby zapewnić ich skuteczne działanie w państwach członkowskich. Nowe przepisy dotyczące opakowań to krok w stronę zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym, w której priorytetem jest efektywne wykorzystanie surowców i minimalizacja odpadów.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2025/40 z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zmiany rozporządzenia (UE) 2019/1020 i dyrektywy (UE) 2019/904 oraz uchylenia dyrektywy 94/62/WE (Tekst mający znaczenie dla EOG)

Źródło:

eur-lex.europa.eu

AUTOR Anna Szymanek
Anna Szymanek
Redaktorka prowadząca Portalu Ochrony Środowiska. Specjalistka z zakresu gospodarki odpadami. Propagatorka ochrony środowiska i ekologicznego podejścia do życia.