Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

odpady niebezpieczne

Zasady magazynowania odpadów

Ustawa o odpadach wskazuje, że przez magazynowanie odpadów należy rozumieć czasowe przechowywanie odpadów obejmujące m.in. wstępne magazynowanie przez ich wytwórcę. Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów podzieliło podmioty magazynujące odpady na umowne grupy.

Z artykułu dowiesz się:

  • jak magazynować odpady
  • czy trzeba oznaczać miejsca gdzie magazynowane są odpady
  • jak długo można magazynować odpady

Jakie zwolnienia z ADR obowiązują do końca 2022 r.

Przewóz niektórych rodzajów odpadów wymaga przestrzegania przepisów ADR. Do końca tego roku obowiązują jeszcze pewne wyłączenia w ADR. Od 1 stycznia 2023 roku wchodzą nowe przepisy.

Wniosek o zmianę klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na inne niż niebezpieczne

Artykuł 7 ust. 1 ustawy o odpadach wskazuje, że posiadacz odpadów może dokonać zmiany klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na odpady inne niż niebezpieczne, jeżeli wykaże, że nie posiadają one właściwości powodujących, że odpady są odpadami niebezpiecznymi. Zmiana klasyfikacji wymaga złożenia wniosku, o którym mowa w art. 8 ww. ustawy. Do wniosku dołącza się wyniki badań właściwości odpadów przewidzianych do zmiany klasyfikacji oraz ocenę tych wyników badań w odniesieniu do badanych właściwości odpadów.  

Odpady niebezpieczne – klasyfikacja, ustawa i kody

Odpady niebezpieczne są wytwarzane w różnych branżach. Klasyfikacja odpadów powinna być prowadzona w ramach konkretnej grupy wskazanej w katalogu odpadów. Po wybraniu grupy należy wybrać frakcję (dla odpadów innych niż niebezpieczne) lub kierując się właściwościami wybrać kod dla odpadów niebezpiecznych.

Z artykułu dowiesz się:

  • w jakich branżach mogą powstawać odpady niebezpieczne
  • jak klasyfikować odpady niebezpieczne
  • jak postępować z odpadami niebezpiecznymi

Instrukcje ADR dla kierowcy - czy wystarczy mieć pdf lub aplikację

Przy transporcie towarów niebezpiecznych w kabinie kierowcy w miejscu łatwo dostępnym powinny być przewożone „instrukcje pisemne zgodne z ADR” według wzoru 5.4.3.4. Czy instrukcje te muszą być fizycznie wydrukowane czy mogą być w wersji mobilnej np. w formie aplikacji lub pliku PDF?

Z artykułu dowiesz się:

  • w jakiej formie przewozić instrukcje ADR
  • kto zostanie ukarany za brak instrukcji w pojeździe
  • co jest bezpieczniejsze - papier czy elektronika