NFOŚiGW da 43 mln zł na likwidację składowiska odpadów niebezpiecznych w Przylepie
Niebezpieczne odpady, znajdujące się na terenie hali magazynowej w Przylepie zostaną zlikwidowane dzięki kompleksowemu wsparciu ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na ten cel przeznaczone zostanie 43 mln zł, czyli 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
Dnia 21 sierpnia 2023 r. w siedzibie MKiŚ została podpisana umowa na dofinansowanie. W wydarzeniu uczestniczyli: minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, wojewoda lubuski Władysław Dajczak, zastępca prezesa NFOŚiGW Dominik Bąk, a także prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki oraz wiceprezydent Zielonej Góry Krzysztof Kaliszuk.
Ochrona wód podziemnych przed zanieczyszczeniem
Podczas likwidacji składowiska w Przylepie zostanie usunięte ok. 4 000 ton odpadów niebezpiecznych, zgromadzonych przez Awinion Sp. z o.o. Zadanie to jest traktowane priorytetowo, ponieważ w pobliżu tego terenu zlokalizowane jest ujęcie wody składające się z kilku studni zasilanych wodami podziemnymi. Ewentualne wypłynięcie substancji niebezpiecznych i jej przedostanie się do pobliskich studni głębinowych mogłoby spowodować zanieczyszczenie Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 150, który zasila miasto Zieloną Górę i okoliczne gminy.
Zagrożenie to wzrosło po pożarze z 22 lipca 2023 r., dlatego miasto wystąpiło do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o zgodę na likwidację składowiska w trybie zamówienia z wolnej ręki. Realizacja przedsięwzięcia potrwa osiem miesięcy i zakończy się 20 kwietnia 2024 r. Usunięciem pozostałych na pogorzelisku odpadów zajmie się firma PROMAROL-PLUS Sp. z o.o.
Co zostanie zrobione w Przylepie?
Likwidacja nielegalnego składowiska w Przylepie obejmie:
-
wydobycie odpadów z pogorzeliska,
-
przygotowanie wstępnych badań,
-
przygotowanie odpadów do transportu,
-
transport, a następnie
-
unieszkodliwienie odpadów np. w procesie ich termicznego przekształcenia.
W ramach środków z NFOŚiGW sfinansowany zostanie także zakup specjalistycznych opakowań oraz beczek stalowych do prawidłowego i bezpiecznego zabezpieczenia transportu wydobytych odpadów.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: gov.pl/web/klimat