Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Z początkiem 2025 roku zmieniły się przepisy dotyczące ewidencji odpadów. W wyniku nowelizacji rozporządzenia z listy odpadów zwolnionych z ewidencji usunięto m.in. kody związane z branżą kosmetyczno-fryzjerską i branżą beauty.W praktyce oznacza to, że nawet małe salony fryzjerskie będą miały obowiązek rejestracji w BDO i będą musiały prowadzić odpowiednią dokumentację, jeśli wytwarzają odpady niebezpieczne.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Odpady po opakowaniach zawierających pozostałości po substancjach niebezpiecznych są oznaczone kodem 15 01 10* i należą do kategorii odpadów niebezpiecznych. Są jednymi z najczęściej występujących odpadów niebezpiecznych, zarówno w dużych, jak i w małych przedsiębiorstwach. Ich klasyfikacja oraz sposób postępowania są ściśle regulowane przepisami prawa. Omawiamy, czym dokładnie są odpady po opakowaniach z substancjami niebezpiecznymi, jakie przepisy je regulują oraz jakie działania powinien podjąć wytwórca takich odpadów, aby zapewnić zgodność z obowiązującymi regulacjami.
Kwas siarkowy (VI) to jeden z najmocniejszych kwasów mineralnych, który jest ciężką, oleistą i bezbarwną cieczą o silnych właściwościach higroskopijnych.
Odpady niebezpieczne to odpady, które ze względu na swoje właściwości fizyczne, chemiczne lub biologiczne stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska.
Od 2025 roku przedsiębiorców czekają zmiany w zakresie ewidencji odpadów. Zmienione przepisy ograniczają zwolnienia z ewidencji wyłącznie do wybranych odpadów innych niż niebezpieczne, zaostrzając wymogi dotyczące gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Dowiedz się, co oznacza to w praktyce dla Twojej firmy.
Karta odpadu jest opisana na przykładzie cynku zanieczyszczonego benzyną.
Na terenie jednej z firm w Gdańsku odkryto składowisko nielegalnych odpadów, w tym substancji niebezpiecznych i potencjalnie kancerogennych. Podczas przeszukania przeprowadzonego przez policję, inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz straż pożarną, ujawniono beczki, mauzery i kontenery wypełnione nieznanymi chemikaliami. Wykonano oględziny, dokumentację fotograficzną, a także pobrano próbki do badań.
Metaliczna rtęć znajduje szerokie zastosowanie, między innymi w wypełnianiu przyrządów fizycznych, takich jak termometry, barometry, prostowniki oraz pompy dyfuzyjne. Jest również wykorzystywana do produkcji lamp jarzeniowych, a elektrody rtęciowe mają zastosowanie w elektrochemii.
Jest to odpad z eksploatacji maszyn wykorzystywanych do obróbki metali. Stanowią go emulsje i roztwory z maszyn, które wymagają chłodzenia i smarowania podczas pracy.
W dniu 10 czerwca 2024 r. odbyło się robocze spotkanie, w trakcie którego omówiono problemy gospodarki odpadami, w tym związanych z miejscami nielegalnego gromadzenia odpadów niebezpiecznych oraz możliwe rozwiązania na poziomie poszczególnych województw.
Jak podaje TVN24, 22 maja 2024 r. na obrzeżach warszawskiego Rembertowa zapaliła się duża hałda odpadów.
W dniu 20 maja 2024 r. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przedstawiła premierowi propozycje działań resortu. Ministerstwo między innymi planuje zaostrzenie kar za nielegalne składowanie odpadów.
W Siemianowicach Śląskich 10 maja 2024 r. w godzinach porannych doszło do pożaru nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych o powierzchni ok. 5,5 tys. m2. Ministerstwo Klimatu i Środowiska było na bieżąco ze wszystkimi informacjami dotyczącymi pożaru.