Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

odpady komunalne

Informacja o odpadach, które poddano procesowi przygotowania do ponownego użycia - już tylko 3 dni!

15 stycznia kończy się termin na złożenie rocznej informacji o odpadach, które poddano procesowi przygotowania do ponownego użycia, recyklingu lub odzysku innymi metodami w instalacjach komunalnych lub przekazano w tym celu innemu posiadaczowi odpadów.

Jeżeli klienci nie segregują odpadów, to jednostka handlowa zapłaci więcej za odbiór śmieci

Centra handlowe powinny segregować odpady komunalne. Jednak klienci wciąż nie mają nawyku wrzucania śmieci do odpowiednich pojemników.  Obowiązkiem jednostki handlowej jest zatem doczyszczenie odpadów tak, aby w pojemnikach, które będzie odbierał odbiorca, znajdowały się odpowiednie frakcje odpadów. Jak temu sprostać?

Z artykułu dowiesz się:

  • jak radzić sobie z odpadami w centrach handlowych
  • jakie działania wdrożyć
  • jakie kary grożą centrom handlowym za niewłaściwe gospodarowanie odpadami

Czy spółka komunalna musi mieć zezwolenie na zbieranie odpadów z PSZOK

Pytanie: Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o., którego 100 % udziałów posiada gmina, odbiera odpady od mieszkańców na podstawie wpisu do RDR. Zarządza również PSZOK-iem dla mieszkańców (na podstawie umowy z gminą). Właścicielem terenu jest gmina. (umowa użyczenia). Mieliśmy zezwolenie na zbieranie odpadów, które zostało wydane przez starostę w 2014 r. oraz zezwolenie na przetwarzanie wydane przez starostę w 2017 roku. W związku z koniecznością zmiany posiadanych zezwoleń w celu dostosowania się do obowiązujących przepisów złożony został wniosek do Starostwa o zmianę zezwolenia na przetwarzanie wraz z niezbędnymi załącznikami we wrześniu 2019 r. W czerwcu 2020 r. otrzymaliśmy informację ze Starostwa, iż nie ma obowiązku posiadania takowego zezwolenia (zwolnienie z obowiązku). Czy ww. informacja jest zgodna z przepisami?

Z artykuł dowiesz się, czy spółki ze 100% udziałem gminy, muszą mieć zezwolenie na zbieranie odpadów.

Nowe zasady obliczania poziomu składowania odpadów komunalnych

1 stycznia 2023 r. mają wejść nowe, jednolite zasady obliczania poziomu składowania odpadów komunalnych. Oznacza to, że do masy odpadów składowanych nie będą wliczane m.in. odpady powstałe podczas recyklingu lub innych procesów odzysku, które są następnie składowane.

Wyjazd do pracy tymczasowej a obowiązek opłat za śmieci

Z artykułu dowiesz się czy opuszczenie nieruchomości na jakiś czas zwalania z obowiązku uiszczania opłat za śmieci.

Czy współwłaściciel nieruchomości może złożyć korektę deklaracji

Właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi Czy zatem współwłaściciel może złożyć korektę deklaracji wcześniej złożonej przez innego współwłaściciela tej nieruchomości?

Z artykułu dowiesz się jakie są zasady składania deklaracji dotyczącej opłat za odpady jeśli jedna nieruchomość ma kilku właścicieli.

Jak zmusić właściciela terenu do uprzątnięcia odpadów

Obowiązek uprzątnięcia odpadów znajdujących się na działce spoczywa na właścicielu tej działki. Co jednak zrobić jeśli właściciel nie reaguje na pisma nakazujące ich uprzątnięcie?

Z artykułu dowiesz się:

  • kto musi uprzątnąć zalegające na działce odpady
  • jak zmusić właściciela działki do wykonania tego obowiązku
  • jakie kroki podjąć jeśli się od tego uchyla

Jeden dom – kilka deklaracji dotyczących opłat za śmieci

Pytanie: Czy na dana nieruchomość zamieszkałą jednorodzinną może być złożonych kilka deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowania odpadami komunami ?Dotyczy to sytuacji, gdy w jednym domu zamieszkują dziadkowie, dzieci i dorosłe już wnuki ze swoimi rodzinami i nikt z nich nie chce płacić za kogoś, tylko każdy za siebie.

Z artykułu dowiesz się jaka deklarację złożyć jeżeli w jednym domu mieszka kilka rodzin.

W jakiej sytuacji można wygasić naliczanie opłaty za odpady komunalne

Pytanie: W jaki sposób dokonać odpisu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości zamieszkałej jeżeli właściciel nieruchomości nie złożył deklaracji zerowej, a organ posiada informacje, że tej nieruchomości nikt nie zamieszkuje np. od 1 stycznia 2022 r.? Ponadto nie ma kontaktu z tym w właścicielem nieruchomości, nie wiadomo gdzie obecnie zamieszkuje. Co w taki przypadku można zrobić, aby zakończyć naliczanie opłaty?

Z artykułu dowiesz się:

  • co zrobić jeśli nie można skontaktować się z właścicielem w sprawie opłaty śmieciowej
  • co daje podstawę do umorzenia opłaty
  • jakie jeszcze kroki można podjąć żeby rozwiązać tę sprawę