Remont i po remoncie. A co z odpadami?
W przypadku odpadów budowlanych trzeba wiedzieć, że inaczej traktuje się odpady remontowe wytworzone podczas remontu w obiektach firmowych i w budynkach prywatnych, a inaczej odpady wytworzone przez firmę remontową.
Z tego artykułu dowiesz się:
- od czego zależy sposób klasyfikacji odpadów z remontu
- na jakim etapie ustalić kto odpowiada za odpady z remontu
- jak udokumentować te ustalenia
Kwestia odpadów remontowych powinna być domówiona na etapie ustalania warunków współpracy, a zapis odnośnie strony odpowiedzialnej za uporządkowanie odpadów uwzględniony w umowie.
Pomocnym narzędziem w tej kwestii jest definicja „wytwórcy odpadów” zapisana w ustawie o odpadach. Przez „wytwórcę odpadów” rozumie się każdego, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów (pierwotny wytwórca odpadów), oraz każdego, kto przeprowadza wstępną obróbkę, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów; wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej (art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o odpadach).