Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZ artykułu dowiesz się m.in.:
Zgodnie z art. 180 i 180a ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, pozwolenie na wytwarzanie odpadów wydawane jest w związku z eksploracją instalacji, w której wytwarzane są odpady niebezpieczne powyżej 1 Mg lub/i odpady inne niż niebezpieczne powyżej 5000 Mg rocznie. We wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów należy ująć tylko odpady powstałe w związku z eksploatacja instalacji (wytworzone na linii procesu produkcyjnego). Poprzez instalację rozumie się:
stacjonarne urządzenie techniczne,
zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie, do których tytułem prawnym dysponuje ten sam podmiot i położonych na terenie jednego zakładu,
budowle niebędące urządzeniami technicznymi ani ich zespołami,
których eksploatacja może spowodować emisję.
Zdaniem RIO w Kielcach organ podatkowy może w części umorzyć zaległą opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicielom nieruchomości zamieszkałych, którzy udzielili pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, w szczególności kobietom z dziećmi.
Gminne systemy gospodarowania odpadami komunalnymi z mocy ustawy obejmują wyłącznie nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Co jednak zrobić jeśli działka jest podzielona i na jednej części znajduje się dom mieszkalny a na drugiej domek letniskowy przeznaczony do wynajęcia?
Z artykułu dowiesz się, jaką umowę zawrzeć, jeśli a jednaj działce znajduje się zarówno dom mieszkalny jak i nieruchomość niezamieszkana.
Z artykułu dowiesz się jaką kartę wystawić, jeśli odpady komunalne po odbiorze od mieszkańców nieruchomości są przewożone do kolejnego podmiotu.
Do końca czerwca 2022 roku, gminy powinny wymienić pojemniki na odpady na nowe, zgodne z Jednolitym Systemem Segregacji Odpadów.
Z artykułu dowiesz się, gdzie oddać odpady wielkogabarytowe i jak udokumentować ich odbiór?
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma obowiązek sporządzenia corocznej analizy stanu gospodarki odpadami.
Zużyte maseczki jednorazowe oraz rękawiczki używane przez pracowników powinny być traktowane jako odpady komunalne i odpowiednio segregowane. Trzeba je przekazywać podmiotom posiadającym stosowne uprawnienia do gospodarowania tego typu odpadami, czyli np. miejskim przedsiębiorstwom zajmującym sie gospodarowaniem odpadami komunalnymi.
Ministerstwo Klimatu opublikowało wyjaśnienia dotyczące przekazywania danych w ramach sprawozdawczości komunalnej za 2021 r. sporządzanej w BDO dotyczące odpadów budowlanych i rozbiórkowych, ograniczania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania, sposobu obliczania poziomu składowania.
Zgodnie z art. 9 nb ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach podmiot zbierający odpady komunalne na bazie zezwolenia na zbieranie odpadów jest zobowiązany do składania rocznego sprawozdania. Sprawozdanie za 2021 rok trzeba złożyć do 31 stycznia 2022 r.
Ścieki deszczowe pochodzące z bazy magazynowo-transportowej mogą zawierać substancje szkodliwe dla środowiska. Dlatego trzeba zadbać o ich prawidłowe odprowadzanie. Gdzie szukać wytycznych w tej kwestii?
Z artykułu dowiesz się:
1 stycznia 2022 roku weszły niektóre przepisy ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Jedną z nowości jest możliwość dopłacania przez gminy do systemu gospodarki odpadami z własnych środków.
1 stycznia 2022 r. wchodzi w życie ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza m.in. nową definicję odpadów komunalnych. Co to oznacza w praktyce?
To, jak zaklasyfikować strzykawki, zależy w głównej mierze od tego kto je wyrzuca. Inny kod nadamy odpadom pochodzącym z firmowej apteczki, a inny z placówki medycznej.
Z artykułu dowiesz się:
Zgodnie z art. 4 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (dalej u.o.) odpady klasyfikuje się przez ich zaliczenie do odpowiedniej grupy, podgrupy i rodzaju odpadów, uwzględniając:
źródło ich powstawania,
właściwości powodujące, że odpady są odpadami niebezpiecznymi, jak
składniki odpadów, dla których przekroczenie wartości granicznych stężeń substancji niebezpiecznych może powodować, że odpady są odpadami niebezpiecznymi.