Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Ile odpadów komunalnych produkują Polacy rocznie? Z danych Instytutu Ochrony Środowiska wynika, że przeciętny mieszkaniec Polski generuje 376 kg śmieci rocznie. Najwięcej odpadów powstaje w gminach miejskich, najmniej w gminach wiejskich. Można również zauważyć znaczne różnice występujące między regionami kraju.
Czy choinki ustawione w biurach firm można traktować jako odpady komunalne? Wyjaśniamy zasady klasyfikacji oraz wskazujemy, jak zorganizować ich utylizację, aby uniknąć potencjalnych problemów.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W dniu 30 kwietnia 2024 r. ogłoszono w Dzienniku Ustaw jednolity tekst rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych odpadów komunalnych. Co określa rozporządzenie?
W odpowiedzi branży na apel skierowany do premiera Donalda Tuska o pilne wdrożenie niezbędnych zmian w przepisach regulujących system kaucyjny na opakowania po napojach, MKiŚ podkreśla, że również widzi potrzebę zmian.
W Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Krakowie rozpoczęło działalność Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych. Nowa instalacja umożliwi przetworzenie aż 20 tysięcy ton worków foliowych rocznie.
W każdym przedsiębiorstwie generowane są odpady, obejmujące zarówno te codzienne, wynikające z działalności pracowników w biurach i obszarach socjalnych, jak i te przemysłowe, będące efektem realizacji procesów operacyjnych. Jak więc efektywnie motywować zespół do dokładnej segregacji odpadów? Zawarte w artykule praktyczne zalecenia pomogą w osiągnięciu tego celu.
Regulacje dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi w domkach letniskowych i nieruchomościach rekreacyjnych są często niejednoznaczne w przepisach prawnych. W tym artykule wyjaśniamy, jakie obowiązki prawne i środowiskowe ciążą na właścicielach tych nieruchomości oraz jak decyzje gmin wpływają na system odbioru odpadów. Zostaną wskazane różnice w opłatach za odpady, zależności od sposobu wykorzystywania nieruchomości i konsekwencje dla środowiska lokalnego.
Raport „Odpady komunalne składowane w Polsce w 2021 r.” jest trzecią publikacją drugiej edycji opracowań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie w połowie lipca wpłynęła informacja o pożarze w miejscowości Uniszki-Cegielnia. Pożar odpadów dotyczył nieczystości zmagazynowanych na terenie stacji przeładunkowej firmy zajmującej się zbieraniem odpadów.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, taką jak salon kosmetyczny, generują odpady. W związku z tym, pojawia się pytanie dotyczące charakteru tych odpadów. Obecne w salonie kosmetycznym różnego rodzaju kosmetyki oraz opakowania po nich wymagają odpowiedniego zagospodarowania. W artykule prezentujemy, jak należy właściwie gospodarować odpadami w przypadku salonu kosmetycznego, który nie jest jednocześnie producentem odpadów medycznych.
Komisja Europejska 8 czerwca 2023 r. opublikowała sprawozdanie „Waste Early Warning Report”. Wskazała w nim państwa UE, które prawdopodobnie nie będą w stanie osiągnąć celów na 2025 rok dotyczących przygotowania do ponownego użycia oraz recyklingu odpadów komunalnych oraz odpadów opakowaniowych, a także celu na 2035 rok dotyczącego ograniczenia składowania odpadów komunalnych. Do tych państw należy również Polska.
Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 15,7 mln zł w Lublinie powstała instalacja przetwarzania odpadów komunalnych. Inwestycja pozwoli ograniczyć masę składowanych odpadów o 30 tys. ton rocznie.
Do Sekretarza Stanu Ministerstwo Klimatu i Środowiska Jacka Ozdoba trafił apel branży dotyczacy rozporządzenia resortu w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych opublikowanego w 9 stycznia 2023 r.