Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDo końca kwietnia 2023 roku wójt, burmistrz lub prezydent miasta musi przekazać właściwemu wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska i właściwemu dyrektorowi regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, sprawozdanie dotyczące gospodarowania nieczystościami ciekłymi za poprzedni rok kalendarzowy.
Do podpisu Prezydenta trafiła ustawa o zmianie ustawy o paszach oraz ustawy o odpadach, która rozszerza katalog podmiotów, które są zwolnione z obowiązku bezwzględnego posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów.
1 grudnia 2022 r. Sejm przyjął ustawęo szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, która wprowadza zmiany w ustawie z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. To oznacza, że przesunięty zostanie z 1 stycznia 2023 r. na 1 stycznia 2025 r. termin wejścia w życie przepisów dotyczących obowiązku selektywnego zbierania odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
W 2023 roku mają wejść w życie znowelizowane przepisy holenderskiej ustawy o transporcie drogowym. Co to oznacza dla przewoźników transportujących odpady?
Podmioty wprowadzające do obrotu produkty w opakowaniach oraz niektóre produkty z tworzyw sztucznych muszą przygotować się na duże zmiany od 2023 r. Wprowadzający będą zobowiązani do dostosowania się do zmian wynikających z trzech projektów: SUP, ROP oraz kaucyjnego.
Z artykułu dowiesz się:
Teoretycznie, przepisy dotyczące ROP powinny zacząć obowiązywać od 2023 roku. Jednak prace nad tym projektem zostały wstrzymane i trudno stwierdzić, czy i w jakim kształcie ostatecznie przepisy wejdą w życie. Poza tym, w projekcie jest wiele niejasności, które trudno zinterpretować.
Z artykułu dowiesz się:
18 października 2022 r. weszły w życie przepisy, które mają rozwiązać odwieczny problem z oszacowaniem, na ile miesięcy przed końcem ważności pozwolenia na wytwarzanie odpadów oraz zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów, złożyć wniosek o wydanie kolejnego. Teraz wystarczy to zrobić na 3 miesiące przed końcem obowiązywania dotychczasowej decyzji, by uniknąć kary.
Według założeń projektu kaucyjnego, system kaucyjny będzie organizowany i prowadzony przez podmioty reprezentujące. Będzie to nowy rodzaj podmiotów na rynku, dla których przewidziano odrębne wymagania.
Komisja Europejska podjęła działania prawne przeciwko 11 państwom członkowskim, wzywając je do przyspieszenia wdrażania dyrektywy w sprawie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych w celu zmniejszenia wpływu niektórych z tych produktów na środowisko i zdrowie ludzi. W tej grupie jest również Polska.
Potrzeba zapewnienia stabilnych dostaw energii elektrycznej do odbiorców po akceptowalnych cenach to główny cel zmian wprowadzonych w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego.
Trwają prace nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie oraz działań zaradczych i środków mających na celu przywrócenie naturalnego stanu ekosystemów.