Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
W Dzienniku Ustaw opublikowano 21 listopada 2022 r. ustawę z 29 września 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. Przypominamy jej najważniejsze założenia.
Dnia 18 listopada 2022 r. projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku dla niektórych podmiotów niebędących gospodarstwami domowymi z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła wpłynął do Rządowego Centrum Legislacji. Chodzi o ujednolicenie wniosku i uwzględnienie nowej grupy podmiotów.
Prezydent Andrzej Duda podpisał 15 listopada 2022 r. ustawę nowelizującą Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. Znosi ona m.in. obowiązek sprzedaży energii elektrycznej na giełdzie towarowej oraz zaostrza sankcje za manipulowanie rynkiem.
W dniu 8 listopada 2022 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie określenia sposobu obliczania limitu ceny za energię elektryczną przez wytwórców tej energii.
Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych oraz ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych a także ustawy – Prawo ochrony środowiska. Co ma się zmienić?
Dnia 4 listopada 2022 r. opublikowano Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii oraz okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcję.
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego wpłynął do Rządowego Centrum Legislacji 7 listopada 2022 r.
Dnia 4 listopada 2022 r. został utworzony projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wysokości stawki opłaty kogeneracyjnej na rok 2023.
Ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku została podpisana 2 listopada 2022 r. Przewiduje ona wsparcie dla polskich rodzin, jednostek samorządu terytorialnego, oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
W dniu 28 października 2022 r. w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 24 października 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych.
W głosowaniu, które miało miejsce 20 października 2022 r., posłowie poparli projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.
W dniu 18 października 2022 r. Komisja Europejska przyjęła program prac na 2023 rok. Dojdzie wówczas do reformy rynku energii. Ponadto zostaną przygotowane przepisy w sprawie surowców krytycznych oraz zmniejszenia ilości odpadów tekstylnych i spożywczych.
Dnia 14 października 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.
Dnia 14 października 2022 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej. Nowe przepisy przełożą się na brak wzrostu kosztów energii dla większości polskich rodzin. Przypominamy założenia ustawy.