TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Rząd chce zminimalizować negatywne efekty wysokich cen prądu

W dniu 8 listopada 2022 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie określenia sposobu obliczania limitu ceny za energię elektryczną przez wytwórców tej energii.

Wysokie ceny energii elektrycznej, wzrastające od 2021 roku, osiągnęły rekordowe poziomy w następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Przyjęte przez rząd rozporządzenie ustali taki sposób obliczenia limitów cen, które będą pokrywały uzasadnione koszty uczestników rynku, a także zachowają zachęty inwestycyjne.

Limit cen zależny od technologii wytwarzania energii

Nowe przepisy będą dotyczyć podmiotów, które muszą przekazywać odpis na rachunek Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Chodzi o wytwórców energii elektrycznej oraz przedsiębiorstwa energetyczne, które wykonują działalność gospodarczą dotyczącą obrotu tą energią.

Dla wytwórców energii elektrycznej zostały przedstawione zasady i wzory określające limit ceny w zależności od technologii wytwarzania energii. Chodzi o energię z wiatru, energię z promieniowania słonecznego, energię geotermalną, hydroenergię, biomasę, węgiel brunatny, węgiel kamienny, paliwa ciekłe oraz paliwa gazowe.

Co w przypadku obrotu?

W przypadku przedsiębiorstw energetycznych, które prowadzą obrót energią elektryczną, sposób określenia limitu ceny został przedstawiony oddzielnie dla energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, a oddzielnie dla obrotu energią elektryczną z wyłączeniem sprzedaży energii do odbiorców końcowych.

Źródło: gov.pl/web/klimat

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska