Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPotrzeba zapewnienia stabilnych dostaw energii elektrycznej do odbiorców po akceptowalnych cenach to główny cel zmian wprowadzonych w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego.
Do konsultacji publicznych przedłożono projekt zmiany rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego.
Z artykułu dowiesz się na kim ciąży obowiązek przycięcia gałęzi, które zarastają linię energetyczną.
Jak zapewnił 25 lutego prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski, Polska nie musi się bać, że w związku z sytuacją na Ukrainie dostawy energii oraz ciepła będą zagrożone. Dodał, że spółka wdrożyła specjalne procedury monitorowania sieci IT w związku ze wzmożeniem ataków cybernetycznych.
W grudniu 2021 roku Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę na paliwa i prąd, która jest elementem tarczy antyinflacyjnej rządu. Ustawa zwolniła z akcyzy energię elektryczną sprzedawaną gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 r.
Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa podpisała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wyliczył, że jednostkowa stawka kary za niewykonanie obowiązku mocowego na rok 2022 będzie wynosiła 4 437,68 zł/MWh. W 2021 roku stawka ta wynosiła 4 263,47 zł/MWh.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie tzw. tarczy antyinflacyjnej, która ma złagodzić skutki rosnącej w ekspresowym tempie inflacji. Ze wsparcia skorzystają głównie gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach, ale z części założeń tarczy skorzystają wszyscy Polacy.