Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Projekt nowelizacji ustawy Prawo Energetyczne oraz innych ustaw trafił do Sejmu pod numerem 3237. Regulacje zakładają rozwiązania, które wesprą rozwój m.in. energetyki rozproszonej. Projekt uwzględnia ramy prawne do funkcjonowania obywatelskich społeczności energetycznych.
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 22 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego zostało opublikowane 28 kwietnia 2023 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
W Dzienniku Ustaw 3 kwietnia 2023 r. opublikowano Rozporządzenie Ministra i Środowiska z 30 marca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną.
Do Rządowego Centrum Legislacji 16 marca 2023 r. trafił projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie z 29 listopada 2022 r. w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną.
Już 25 stycznia 2023 r. rusza pierwsza odsłona programu „Energia dla wsi”. W ramach programu o dofinansowanie na instalacje OZE będą mogli się ubiegać rolnicy i spółdzielnie energetyczne.
Operator systemu elektroenergetycznego ma obowiązek przedstawić Prezesowi URE informacje o ilościach energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach OZE przyłączonych do jego sieci i wprowadzonej do systemu elektroenergetycznego.
Resort klimatu i środowiska przedłożył projekt z 27 grudnia 2022 r. rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Obecnie jest on opiniowany.
Wraz z początkiem nowego roku przypominamy, że Tarcza Solidarnościowa, zaproponowana przez rząd, zakłada, że ceny energii w 2023 roku będą zamrożone na poziomie z ubiegłego roku. Jakie to będą limity?
Prezes URE wyliczył, ile wyniesie stawka kary za niewykonanie obowiązku mocowego w nadchodzącym roku.
W Dzienniku Ustaw opublikowano 23 grudnia 2022 r. rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie rodzajów przepływów pieniężnych uwzględnianych przy obliczaniu ceny skorygowanej i szczegółowego sposobu kalkulacji tej ceny.
W Dzienniku Ustaw dnia 19 grudnia 2022 r. zostało ogłoszone Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 15 grudnia 2022 r. w sprawie wskaźnika emisji gazów cieplarnianych dla energii elektrycznej w 2023 roku.
Na stronie internetowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych (www.pse.pl) pojawiają się informacje na temat tzw. godzin szczytu. Właśnie w tych godzinach dobrze jest oszczędzać energię elektryczną.
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wskaźnika emisji gazów cieplarnianych dla energii elektrycznej w 2023 r. opublikowano 5 grudnia 2023 r. w Rządowym Centrum Legislacji.
W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru sprawozdania półrocznego wytwórcy energii w małej instalacji. Obecnie projekt jest w konsultacjach publicznych.
Od 25 listopada 2022 r. można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programów priorytetowych „Przemysł energochłonny – poprawa efektywności energetycznej” oraz „Przemysł energochłonny - OZE”. Programy są dedykowane przedsiębiorcom posiadającym tytuł prawny do instalacji objętej systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.