SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Kiedy jest możliwa odsprzedaż nadwyżek energii elektrycznej?

W Dzienniku Ustaw opublikowano 21 listopada 2022 r. ustawę z 29 września 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. Przypominamy jej najważniejsze założenia.

Operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego, w ramach wykonywanej działalności gospodarczej, może odsprzedawać nadwyżki zakupionej energii elektrycznej, wynikające ze zmiany zapotrzebowania na tę energię, pod warunkiem, że robi to na giełdach towarowych.

Manipulacje na rynku

Nowa ustawa przewiduje także sporo kar. Kto dokonuje manipulacji na rynku podlega grzywnie do 5000 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności od roku do lat 10, albo obu tym karom łącznie.

Kto wchodzi w porozumienie z inną osobą mające na celu manipulację na rynku podlega grzywnie do 2500 stawek dziennych. Kto wbrew zakazowi wykorzystuje informację wewnętrzną poprzez nabywanie lub zbywanie lub próbę nabycia lub zbycia, na rachunek własny lub na rachunek osoby trzeciej, bezpośrednio lub pośrednio, produktów energetycznych sprzedawanych w obrocie hurtowym, których informacja ta dotyczy, podlega grzywnie do 5000 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności od roku do lat 10, albo obu tym karom łącznie.

Ujawnianie wewnętrznych informacji

Kto wbrew zakazowi ujawnia informację wewnętrzną jakiejkolwiek innej osobie, podlega grzywnie do 2500 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Kto wbrew zakazowi zaleca innej osobie w oparciu o informację wewnętrzną nabycie lub zbycie produktów energetycznych sprzedawanych w obrocie hurtowym, do których odnosi się ta informacja, lub nakłania inną osobę w oparciu o informację wewnętrzną do nabycia lub zbycia takich produktów, podlega grzywnie do 2500 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia

Podstawa prawna
  • ustawa z dnia 29 września 2022 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. 2022 r., poz. 2370).
AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska