Nowe wzory dokumentów za 2023 rok dla sektorów i podsektorów energochłonnych
Urząd Regulacji Energetyki zaktualizował formularz wniosku oraz wykazy i wzory wymaganych dokumentów potrzebnych do ubiegania się o rekompensaty za 2023 rok dla sektorów i podsektorów energochłonnych.
W dniu 31 marca tego roku mija termin na złożenie Prezesowi URE wniosku o przyznanie podmiotom działającym w sektorach lub podsektorach energochłonnych rekompensat za rok 2023. Limit środków finansowych przeznaczonych na rekompensaty wynosi ponad 3,2 mld zł.
Konieczna opinia akredytowanego weryfikatora
Do wniosku o przyznanie rekompensat należy dołączyć opinię akredytowanego weryfikatora. Szczególną uwagę należy zwrócić na zmiany w zakresach akredytacji wydanych przez Polskie Centrum Akredytacji poszczególnym weryfikatorom.
W przypadku akredytacji wydawanych przez Polskie Centrum Akredytacji, weryfikator w zakresie swojej akredytacji musi posiadać weryfikację danych do celów realizacji ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Ponadto zakres akredytacji musi obejmować kod PKD/PKWiU produktu wskazanego we wniosku.
Zasady przyznawania rekompensaty
Rekompensaty przyznawane są w związku z przenoszeniem kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów w określonych sektorach i podsektorach energochłonnych.
Środki przyznawane są w drodze decyzji Prezesa URE, która wydawana jest na wniosek podmiotu spełniającego określone w ustawie warunki. Wysokość wsparcia ustalana jest w oparciu o dane przekazywane przez wnioskodawcę, które podlegają następnie weryfikacji przez Prezesa.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: ure.gov.pl