Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazJedną z obowiązkowych uchwał podejmowanych przez radę gminy w zakresie gospodarowania opadami jest uchwała określająca górne stawki opłat ponoszonych za wywóz odpadów lub nieczystości ciekłych przez właścicieli nieruchomości, którzy nie wnoszą opłaty na rzecz gminy.
Ograniczenia i zakazy stosowania sześciofluorku siarki SF6 wskazuje art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014, który stanowi, że zabronione jest stosowanie heksafluorku siarki w procesie odlewania ciśnieniowego magnezu i w recyklingu stopów magnezu odlewanych ciśnieniowo.
Określenie czy kotły podlegają pod zgłoszenie emisyjne lub obowiązek uzyskania pozwolenia na wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza określa się na podstawie mocy nominalnej.
Wątpliwości interpretacyjne, co do tego, czy odpady po półproduktach trzeba uznać jako powstające w instalacji czy nie, wynikają z tego, że przepisy nie określają jednoznacznie, czym są odpady wytworzone, w wyniku działania instalacji, w związku z eksploatacją instalacji, w instalacji.
Zgodnie z przepisami ustawy o odpadach w przypadku wygaśnięcia, cofnięcia, uchylenia lub stwierdzenia nieważności decyzji związanych z gospodarką odpadami marszałek województwa dokonuje z urzędu, bez konieczności wydawania odrębnej decyzji, wykreślenia podmiotu z rejestru bazy danych o odpadach. Jak interpretować ten przepis?
Podmiot, który kupuje na terenie UE drewno i materiały drewnopochodne i sprowadza je do Polski, powinien dysponować dokumentem - właściwym dla prawodawstwa danego kraju - potwierdzającym jego legalne pozyskanie (w Polsce jest to świadectwo potwierdzające legalność pozyskania drewna wydawane po jego ocechowaniu).
Pomiary hałasu powinny być prowadzone w takim czasie, który odzwierciedla faktyczne oddziaływanie na środowisko. Czy zatem pora roku ma znaczenie przy prowadzeniu pomiarów hałasu? Jeśli tak to dlaczego?
Uchybienia w prowadzeniu ewidencji odpadów zagrożone są administracyjną karą pieniężną w wysokości od 1 000 zł do 1 000 000 zł. Czy taka kara grozi również za braki w ewidencji z 2022 roku? A może da się jej uniknąć?
Ustawa o odpadach wskazuje, że przez magazynowanie odpadów należy rozumieć czasowe przechowywanie odpadów obejmujące m.in. wstępne magazynowanie przez ich wytwórcę. Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów podzieliło podmioty magazynujące odpady na umowne grupy.
Jeżeli na danym terenie nie ma sieci kanalizacyjnej, właściciel nieruchomości musi wyposażyć ją w zbiornik nieczystości ciekłych. Zbiornik ten musi być opróżniany, a nieczystości ciekłe przekazane do stacji zlewnych. Na prowadzenie takiej działalności wymagane jest zezwolenie. Jak je uzyskać?