Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazKażdy przedsiębiorcą wpisany do rejestru podmiotów odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości w danej gminie, w świetle obecnie obowiązujących przepisów zobowiązany jest do corocznego składać sprawozdania w terminie do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy. Sprawozdanie składasz za pośrednictwem konta w systemie BDO.
Obowiązek składania sprawozdań z zakresu gospodarki wodno-ściekowej dotyczy podmiotów korzystających z usług wodnych. Co zaliczamy do usług wodnych i jakie dokładnie sprawozdania należy złożyć?
Wysokość opłaty stałej ustalają Wody Polskie oraz przekazują podmiotom obowiązanym do ponoszenia opłat za usługi wodne w formie informacji rocznej, zawierającej także sposób obliczenia tej opłaty.
Firma powodująca emisję musi przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji do 28 lutego 2023 roku. Tym razem trzeba pamiętać o zmianach dotyczących konta, które weszły w październiku 2022 r.
Pierwszy kwartał każdego roku to czas wzmożonych obowiązków sprawozdawczych. Do końca lutego trzeba złożyć raport do KOBIZE a w marcu sprawozdanie do marszałka województwa. Jakie rozróżniamy źródła emisji? Jak określić jej wielkość?
Centra handlowe powinny segregować odpady komunalne. Jednak klienci wciąż nie mają nawyku wrzucania śmieci do odpowiednich pojemników. Obowiązkiem jednostki handlowej jest zatem doczyszczenie odpadów tak, aby w pojemnikach, które będzie odbierał odbiorca, znajdowały się odpowiednie frakcje odpadów. Jak temu sprostać?
Do 15 marca 2023 roku trzeba złożyć sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi. Czasu zostało co prawda jeszcze sporo, ale warto już o tym pomyśleć, by dokładnie uzupełnić dane. Tym bardziej, że w trakcie mogą się pojawiać pytania i problemy. My rozwiewamy część wątpliwości.
Od 1 stycznia 2023 r. miały obowiązywać nowe przepisy dotyczące selektywnej zbiórki odpadów budowlanych. Jednak wszystko zmieniła przyjęta przez Sejm 1 grudnia 2022 r. ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.
Jeśli chciałbyś zaistnieć w branży recyklingu, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się m.in., od czego zacząć tę przygodę, aby zyski były wysokie i jakie wymagania musisz spełnić, by prowadzić działalność w zakresie recyklingu odpadów.