SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów

Tematyka

Czy można umorzyć karę za nielegalną wycinkę drzew?

Wysokość kary za nielegalne wycięcie drzewa nalicza się, mnożąc wysokość opłaty, jaką należałoby wnieść do urzędu za usunięcie tego drzewa, razy dwa. Czy tak dotkliwa kara może zostać umorzona w szczególnych przypadkach?

Wycinka drzew i krzewów
27.06.2023

Zabezpieczanie przekazywania odpadów firmom

Zgodnie z ustawą o odpadach, do dnia 5 marca 2020 roku konieczne było złożenie wniosku o zmianę zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Decyzje dotyczące zezwoleń, dla których nie złożono wniosku w wymaganym terminie, wygasły. Wielu przedsiębiorców nie uzyskało zmiany zezwolenia w okresie od 2020 do 2023 roku z różnych przyczyn. Zobacz co można zrobić, żeby zabezpieczyć swoją firmę przed nieodpowiednim przekazywaniem odpadów.

Gospodarka odpadami

Utwardzanie gruzem drogi dojazdowej

Pytanie: Osoba fizyczna wykorzystuje gruz do utwardzenia części działki, która zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (mpzp), jest przeznaczona jako potencjalny teren zalesienia stref źródliskowych. Celem takiego utwardzenia jest umożliwienie dojazdu sąsiadowi, który obecnie buduje dom jednorodzinny na sąsiedniej działce, zgodnie z pozwoleniem na budowę. Czy osoba ta łamie jakieś przepisy, utwardzając drogę gruzem? Warto dodać, że istnieje alternatywna droga dojazdowa, która jednak przebiega pomiędzy domkami jednorodzinnymi i może powodować uciążliwości dla mieszkańców.
Gospodarka odpadami
22.06.2023

Ustalenie kodu odpadu w zakładzie mleczarskim

Każdy rodzaj odpadu posiada kod składający się z sześciu cyfr. Pierwsze dwie cyfry określają grupę, kolejne dwie identyfikują podgrupę, a pozostałe dwie wskazują konkretny rodzaj odpadu. Każda cyfra w kodzie ma swoje znaczenie i odnosi się do określonych właściwości oraz składu odpadu. Prawidłowe zaklasyfikowanie odpadów jest niezwykle istotne, ale może czasami stanowić wyzwanie. Przeczytaj poniżej poradę naszego eksperta dotyczącą ustalenia kodu odpadu dla jednego z rodzajów odpadów powstających w zakładzie mleczarskim.

Gospodarka odpadami

Oświadczenia gminy w związku z wnioskiem o przetwarzanie odpadów

Pytanie: Do starostwa wpłynął wniosek spółki komunalnej o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów. W rejestrze KRS spółki figuruje prezes zarządu, rada nadzorcza złożona z trzech członków oraz wspólnik - gmina. Zgodnie z ustawą o odpadach, do wniosku należy załączyć m.in. zaświadczenia o niekaralności wspólnika za przestępstwa przeciwko środowisku. Czy spółka powinna dołączyć do wniosku o zezwolenie na przetwarzanie odpadów zaświadczenie o niekaralności burmistrza oraz oświadczenia burmistrza, skoro wspólnikiem jest gmina?
Decyzje administracyjne

Założenie kompostownika w firmie

Założenie kompostownika w firmie to interesujący sposób na efektywne wykorzystanie odpadów biodegradowalnych powstających na jej terenie, takich jak skórki owoców, resztki warzyw czy fusy z herbaty i kawy. Jednak jako przedsiębiorstwo, ważne jest przestrzeganie obowiązujących przepisów. Skorzystaj z porady naszego eksperta, aby dowiedzieć się, jak motywować pracowników do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska i jednocześnie nie naruszać przepisów obowiązujących w tej dziedzinie.

Gospodarka odpadami

Jak przekazać odpady z baterii i akumulatorów w firmie

Gdy firma posiada maszyny, które zasilane są akumulatorami lub bateriami, po ich zużyciu należy odpowiednio je zagospodarować. Czy firma powinna przekazać te odpady organizacji odzysku czy przekazać innemu podmiotowi? Przedstawiamy odpowiedni sposób zagospodarowania zużytych baterii i zużytych akumulatorów w firmach. Dowiedz się też jakie są różnice między organizacjami odzysku a podmiotami zbierającymi odpady oraz jaka jest odpowiedzialność wytwórcy odpadów w procesie ich przekazywania. Zapewnienie odpowiedniego recyklingu baterii pozwala nie tylko chronić środowisko, ale również uniknąć kar administracyjnych.

Baterie i akumulatory

Likwidacja stawu – czy wymagane jest pozwolenie wodnoprawne

Decyzja określająca środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia jest wymagana dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko i przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Czy likwidacja stawu będzie się zaliczała do takich przedsięwzięć? Jakich jeszcze formalności trzeba dopełnić.

Ochrona wody
05.06.2023

Poznaj dwie zasady, które pozwolą zaklasyfikować wody opadowe jako ścieki

Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych. Są jednak pewne wyjątki od tej zasady.

Emisja ścieków
29.05.2023

Jak przekazać zużyte tonery i sprzęty elektroniczne z firmy

W praktycznie każdym biurze generowane są odpady związane ze zużytym sprzętem komputerowym, gdy przestaje być on używany. Ważne jest, aby pamiętać, że niewłaściwe postępowanie z tego rodzaju odpadami może mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne i stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Jeśli zastanawiasz się, jak poprawnie zaklasyfikować i przekazać zużyte tonery od drukarek, a także nieużywane monitory, komputery, laptopy i podobne urządzenia, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Sprzęt elektryczny i elektroniczny
25.05.2023