Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPrzedsiębiorcy często mają wątpliwości dotyczące gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Gdzie należy oddać tego typu odpad?
Firma, która dysponuje pozwoleniem wodnoprawnym na wykonanie wylotu oraz na odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych do rowu, ma w planie zwiększenie odwadnianej powierzchni w taki sposób, aby ilość odprowadzanych wód się nie zwiększyła. Czy w takim wypadku powinna wystąpić o nowe pozwolenie wodnoprawne? Dowiesz się z artykułu.
Zdarzają się sytuacje w których firma przenosi się do innego miejsca. W takim przypadku numer BDO nadany przedsiębiorcy pozostanie nadal taki sam, ponieważ jest on przypisany do NIP, a nie do lokalizacji firmy. Jakie zmiany przedsiębiorca musi jednak wprowadzić do BDO?
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje rozporządzenie Komisji (UE) 2020/878 z 18 czerwca 2020 r. zmieniające załącznik II do rozporządzenia REACH. Zgodnie z nim od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje wyłącznie jeden szablon karty charakterystyki.
Firmy oczekujące na audyt w związku z przestrzeganiem wymogów normy ISO 14001 chcą jak najlepiej przygotować swoich pracowników do zadań z nim związanych. Na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę?
Szczegółowe wymagania dla zespołów urządzeń służących do wprowadzania mocy dla elementów stacji elektroenergetycznych zlokalizowanych na morzu określone zostały w rozporządzeniu ministra klimatu i środowiska z 25 maja 2022 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla elementów zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy oraz dla elementów stacji elektroenergetycznych zlokalizowanych na morzu (Dz.U. z 2022 r. poz. 1257). Akt ten wszedł w życie 29 czerwca 2022 roku.
Każdy z rodzajów odpadów, zwłaszcza odpadów niebezpiecznych, ma właściwe dla siebie sposoby bezpiecznego zagospodarowania. W gospodarstwie rolnym powstają różne rodzaje odpadów.
Od 1 stycznia 2023 r. przedsiębiorca, którego działalność obejmuje nadawanie towarów niebezpiecznych do przewozu, zarówno w Polsce, jak i w innych Państwach-Stronach ADR, powinien już mieć wyznaczonego doradcę DGSA, bowiem ostateczny termin na takie wyznaczenie minął 31 grudnia 2022 r.
Przedsiębiorca składający wniosek o wydanie zezwolenia na opróżnianie zbiorników bezodpływowych, przydomowych oczyszczalni ścieków oraz transport nieczystości ciekłych musi we wniosku wskazać stację zlewną znajdującą się na terenie aglomeracji, na której terenie jest planowana działalność.
30 kwietnia mija termin, do którego prowadzący zakład przetwarzania zużytego sprzętu musi przeprowadzić audyt zewnętrzny. Sprawozdanie z tego audytu trzeba do 15 maja wysłać do WIOŚ i do marszałka województwa. Co się stanie jeśli termin zostanie przekroczony?