SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU (edycja II) Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Rząd przyjął nowelizacje ustaw o odpadach oraz o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi

Rada Ministrów zatwierdziła dwa projekty ustaw przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nowe przepisy dotyczą ustawy o odpadach (UC23) oraz ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (UD45). Celem jest poprawa organizacji systemu segregacji odpadów oraz wprowadzenie nowego systemu kaucyjnego.

Nowe przepisy dotyczące odpadów budowlanych

Projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach (UC23) wprowadza modyfikacje mające na celu uelastycznienie systemu segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych (odpady BiR). Dzięki tym zmianom przedsiębiorcy zyskają większą swobodę w organizowaniu segregacji odpadów, co przyczyni się do zwiększenia efektywności tego procesu. Dodatkowo, przewidziano możliwość przekazywania środków z rezerwy budżetowej na usuwanie nielegalnych składowisk odpadów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska.

Nowelizacja zakłada, że będzie możliwe przekazanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych innemu uprawnionemu podmiotowi, który przejmie obowiązek ich wysegregowania poza miejscem ich wytworzenia (poza źródłem wytworzenia). Jednak wytwórca nadal ponosi odpowiedzialność za spełnienie tego obowiązku. Przepisy mają charakter tymczasowy i będą obowiązywać w latach 2025-2027. 

System kaucyjny dla opakowań

Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (UD45) doprecyzowuje zasady funkcjonowania nowego systemu kaucyjnego - najważniejszą zmianą jest przesunięcie daty rozpoczęcia systemu kaucyjnego z 1 stycznia 2025 na 1 października 2025 r. Wprowadzony system ma na celu zamknięty obieg kaucji, obejmujący cały łańcuch dystrybucji. Umożliwi to uszczelnienie przepływu kaucji i zapobiegnie jej defraudacji, co ma pozytywnie wpłynąć na poprawność rozliczeń operatorów z jednostkami handlowymi.

Zgodnie z nowymi regulacjami, każda gmina będzie musiała zapewnić co najmniej jeden stacjonarny punkt odbioru opakowań. Ponadto wszystkie sklepy, niezależnie od powierzchni (także te, o powierzchni poniżej 200 m2) będą zobowiązane do przyjmowania szklanych opakowań wielokrotnego użytku, jeśli w sprzedaży znajdują się napoje w takich opakowaniach. Z systemu wyłączono natomiast opakowania po mleku i napojach mlecznych.

Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska będą odpowiedzialne za kontrolę firm prowadzących systemy kaucyjne, aby zapewnić zgodność z przepisami. Kontrole będą przeprowadzane zarówno przed, jak i po uruchomieniu systemu.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

www.gov.pl/klimat/

AUTOR Anna Szymanek
Anna Szymanek
Specjalistka z zakresu gospodarki odpadami. Bada naukowo alternatywne źródła białka oraz przetwarzanie bioodpadów przy użyciu owadów. Jest propagatorką ochrony środowiska i ekologicznego podejścia do życia.