Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZ danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że od 2020 roku 612 gmin zapłaciło kary za nieosiągnięcie wymaganego poziomu recyklingu w gminach. Resort ostrzega, że Polska może nie zrealizować celów wyznaczonych na 2025 rok oraz kolejne lata. Zdaniem wiceminister Anity Sowińskiej konieczna jest gruntowna reforma systemu gospodarowania odpadami.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy, które nakładają na samorządy obowiązek zbierania tekstyliów i odzieży od mieszkańców w sposób selektywny w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Mimo tego, że przepisy nie wprowadziły rewolucji, bo regulacje w zakresie selektywnej zbiórki funkcjonował od dłuższego czasu, część gmin nie zapewniała odpowiedniego, wygodnego rozwiązania dla mieszkańców. W odpowiedzi na ten wymóg, coraz więcej miast w Polsce uruchamia mobilne punkty odbioru odpadów tekstylnych.
W gospodarce odpadami, w tym w bazie BDO, zachodzą nieustanne zmiany, które wiążą się z nowymi obowiązkami dla przedsiębiorców. Nowa książka „Baza BDO w pigułce. Kompendium użytkownika” to praktyczny przewodnik, który w prosty i klarowny sposób przedstawia aktualne wymagania. Dzięki tej publikacji unikniesz błędów w ewidencji, poznasz zasady rejestracji oraz dowiesz się, jak dostosować swoją działalność do nowych przepisów.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, że 200 mln złotych z rezerwy celowej budżetu państwa zostanie przeznaczone na dofinansowanie na usuwanie nielegalnych odpadów w Polsce. Środki te trafią do dziewięciu samorządów z województw śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i małopolskiego. Gminy otrzymają wsparcie na likwidację odpadów stanowiących zagrożenie dla zdrowia mieszkańców i środowiska.
By recykling odpadów w Polsce mógł się rozwijać, potrzebne jest wsparcie ze strony państwa. Pozwoli to na spełnianie wymagań Unii Europejskiej w zakresie wymaganych poziomów recyklingu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczając 73,6 mln zł na modernizację zakładu zagospodarowania odpadów w województwie pomorskim. Inwestycja będzie realizowana w ramach programu FEnIKS, a jej całkowity koszt wyniesie niemal 121 mln zł.
11 lutego weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Unia Europejska wprowadza zmiany w gospodarce opakowaniowej. Nowe regulacje mają na celu ograniczenie nadmiernego zużycia surowców, zwiększenie efektywności recyklingu i poprawę bezpieczeństwa środowiska. Wprowadzone środki zwiększą efektywność wykorzystania zasobów, wspierać będą gospodarkę o obiegu zamkniętym, podniosą konkurencyjność oraz poprawią stabilność ekonomiczną.
Czy polscy żołnierze byli narażeni na toksyczne odpady podczas służby? Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej o wyjaśnienia w sprawie udziału saperów w rozładunku i niszczeniu niebezpiecznych substancji. Sprawa budzi poważne wątpliwości dotyczące przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i skutków zdrowotnych dla żołnierzy. To kolejna sytuacja nieprawidłowego zarządzania odpadami w Polsce.
Od stycznia 2025 roku każda gmina w Polsce ma obowiązek organizowania selektywnej zbiórki tekstyliów. Jakie rozwiązania proponuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, aby skutecznie wdrożyć nowe przepisy i ograniczyć zanieczyszczenie środowiska?
Od 2025 roku przedsiębiorców czekają zmiany w zakresie ewidencji odpadów. Zmienione przepisy ograniczają zwolnienia z ewidencji wyłącznie do wybranych odpadów innych niż niebezpieczne, zaostrzając wymogi dotyczące gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Dowiedz się, co oznacza to w praktyce dla Twojej firmy.
Baterie napędzają transformację energetyczną, ale ich recykling jest kluczowy dla ochrony środowiska i zasobów. Nowe badania JRC wskazują na potrzebę harmonizacji zasad zbiórki, klasyfikacji i recyklingu, by zoptymalizować odzysk surowców i wesprzeć zrównoważony rozwój w UE.