Nowe przepisy wprowadzają obowiązek segregacji odpadów tekstylnych od 2025 roku
Od 1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy, która zobowiąże wszystkie gminy do wprowadzenia obowiązkowej selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych. W odpowiedzi na te zmiany Częstochowa już teraz organizuje zbiórki niepotrzebnych tekstyliów, aby przygotować mieszkańców na nadchodzące regulacje.
Nowy obowiązek dla gmin – segregacja tekstyliów
Zgodnie z nowymi przepisami, od 2025 roku każda gmina w Polsce będzie zobowiązana do selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych. Minimum, jakie muszą zapewnić samorządy, to możliwość oddania tekstyliów w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Częstochowa zdecydowała się na dodatkowy krok, wprowadzając odbiór tekstyliów bezpośrednio z domów mieszkańców, co ułatwi proces segregacji i zwiększy jej efektywność.
Rozszerzona odpowiedzialność producentów tekstyliów
Na poziomie Unii Europejskiej trwają prace nad wprowadzeniem rozszerzonej odpowiedzialności producentów również do materiałów tekstylnych. Przepisy te zobowiążą producentów tekstyliów do ponoszenia odpowiedzialności za produkty na każdym etapie ich cyklu życia, od produkcji aż po moment, gdy stają się odpadami. Oznacza to, że producenci będą musieli finansować proces zbierania i przetwarzania odpadów, co ma na celu zachęcenie ich do wprowadzania bardziej zrównoważonych rozwiązań.
Negatywny wpływ przemysłu tekstylnego na środowisko
Jak podkreśla wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska, przemysł tekstylny wywiera ogromny wpływ na środowisko. Statystyki pokazują, że przeciętny Europejczyk kupuje rocznie około 26 kilogramów odzieży, z czego aż 87% trafia na wysypiska lub jest spalane. Zaledwie 22% tekstyliów trafia do selektywnej zbiórki, a jedynie 1% jest poddawane recyklingowi. Bez wprowadzenia zmian przemysł ten będzie nadal generował ogromne ilości odpadów, przyczyniając się do emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczenia zasobów wodnych.
Konieczne zmiany w prawie i nawykach konsumentów
Zmiany legislacyjne, takie jak obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych oraz ROP, są krokiem w stronę zmniejszenia negatywnego wpływu przemysłu tekstylnego na środowisko. Jednak konieczne są również zmiany w codziennych wyborach konsumentów, które mogą realnie wpłynąć na zmniejszenie nadmiernej produkcji odpadów tekstylnych. Każdy z nas ma wpływ na to, co kupujemy w sklepach, a także na to, co robimy z tekstyliami po zakończeniu ich użytkowania.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl
www.gov.pl/klimat