PZPTS proponuje zmiany w systemie kaucyjnym
Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych przedstawił propozycje zmian do projektu ustawy wprowadzającej system kaucyjny, przedstawionych do konsultacji przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak one brzmią?
Pod koniec stycznia 2022 r. do konsultacji trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. Konsultacje trwały miesiąc. W trakcie ich trwania swoje stanowisko wyraził także Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Podkreślił on konieczność dalszego udoskonalania założeń i zakresu obowiązywania systemu.
Więcej produktów i jeden operator
Zdaniem Związku konieczne jest poszerzenie katalogu produktów objętych systemem. Kaucja powinna dotyczyć nie tylko butelek plastikowych i szklanych, jak zakłada aktualny projekt ustawy, ale również puszek po napojach i piwie, a w przyszłości kolejnych rodzajów opakowań, o ile będzie to uzasadnione względami środowiskowymi.
Polski system kaucyjny powinien opierać się na jednym operatorze, który byłby wybierany i nadzorowany przez przedsiębiorców, a także ustalałby wysokość kaucji na wszystkie opakowania. Jednolita kaucja, nieobciążona podatkiem VAT oraz łatwość zwrotu opakowań w dowolnym miejscu mają zachęcać konsumentów do korzystania z systemu.
Ponadto zapis o strumieniach finansowych zasilania systemu powinien być również uzupełniony o dodatkowe źródło finansowania systemu w postaci wartości sprzedanego surowca.
Brak informacji o kaucji i punkt zbiórki
PZPTS uważa także, że z obecnego projektu ustawy należy wykreślić obowiązek umieszczania informacji o wysokości kaucji na opakowaniu. Ograniczy to koszty ponoszone przez producentów w przypadku zmiany wysokości ustanowionej kaucji.
Choć wyłącznie na sklepach o powierzchni powyżej 100 m2 spoczywa obowiązek uczestnictwa w systemie, zdaniem PZPTS należy wprowadzić do ustawy zapis regulujący sytuację, gdy na określonym obszarze nie ma jednostek handlowych spełniających ten wymóg.
Dodatkowo nowe regulacje powinny obejmować obowiązek wyznaczania punktu zbiórki w jednostce detalicznej o mniejszej powierzchni, gdy nie ma obiektów powyżej 100 m2 na tym obszarze.
Źródło: pzpts.pl