Ile odpadów komunalnych wytwarzają Polacy? IOŚ-PIB opracował raport

Ile odpadów komunalnych produkują Polacy rocznie? Z danych Instytutu Ochrony Środowiska wynika, że przeciętny mieszkaniec Polski generuje 376 kg śmieci rocznie. Najwięcej odpadów powstaje w gminach miejskich, najmniej w gminach wiejskich. Można również zauważyć znaczne różnice występujące między regionami kraju.
Miejska Polska generuje więcej odpadów niż wiejska
Z raportu "Bioodpady komunalne posegregowane i poddawane recyklingowi u źródła w Polsce", opracowanego przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, wynika, że przeciętny mieszkaniec gmin objętych badaniem wytworzył w ciągu roku 376 kg odpadów komunalnych.
Najniższy wskaźnik odnotowano w województwie podkarpackim – 250 kg odpadów na osobę rocznie. Najwięcej odpadów produkują mieszkańcy województwa opolskiego – średnio 480 kg, czyli ponad 100 kg powyżej ogólnopolskiej średniej.
W skali kraju gminy miejskie generują najwięcej odpadów komunalnych na osobę. Wskaźniki te mieszczą się w przedziale od 259 kg w województwie lubuskim do 525 kg w województwie wielkopolskim. W gminach miejsko-wiejskich zakres ten wynosił od 191 kg (woj. lubelskie) do 509 kg (woj. opolskie). Najniższy poziom wytwarzania odpadów odnotowano w gminach wiejskich – od 191 kg w woj. podkarpackim do 499 kg w woj. lubuskim.
Recykling bioodpadów: ile trafia do przetworzenia?
Statystyczny mieszkaniec posegregował i przekazał do recyklingu średnio 97 kg bioodpadów kuchennych rocznie. Analiza nie wykazała jednak zależności między ilością tych odpadów, a wielkością gospodarstwa domowego lub całkowitą ilością odpadów komunalnych.
Czytaj także >> Jak przebiega klasyfikacja odpadów w przedsiębiorstwie – zasady, kody i najczęstsze błędy
Wyniki ankiet przeprowadzonych w gospodarstwach domowych pokazują, że najczęściej kompostowanymi bioodpadami zielonymi są liście, trawa i gałęzie. Ponad 90% gospodarstw wskazało trawę jako główny składnik domowego kompostu.
Średnia ilość wytwarzana z 1 m² gospodarstwa domowego wyniosła 1,92 kg rocznie. Co ciekawe, dane nie wskazują na korelację między powierzchnią terenów zielonych w gospodarstwach domowych a ilością pozyskiwanych z nich bioodpadów. Najwięcej takich odpadów pochodziło z najmniejszych powierzchni zielonych.
Bioodpady w strukturze wszystkich odpadów
W skali kraju udział bioodpadów w strumieniu wytwarzanych odpadów komunalnych różnił się w zależności od typu gminy. W gminach miejskich bioodpady stanowiły prawie 16% ogółu, w miejsko-wiejskich – 15,1%, a w gminach wiejskich – 14,9%.
W ujęciu wojewódzkim największy udział bioodpadów (20–23%) zaobserwowano w województwach warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, lubuskim i opolskim. W województwach kujawsko-pomorskim, mazowieckim, pomorskim i śląskim udział ten wahał się między 15% a 18%. W pozostałych regionach nie przekraczał 13%.
Indywidualne podejście do wskaźników zalecane
Autorzy raportu podkreślają, że podział na województwa oraz typy gmin nie odzwierciedla w pełni lokalnych uwarunkowań i potrzeb w zakresie gospodarki odpadami. W związku z tym zaleca się stosowanie indywidualnych wskaźników wytwarzania odpadów dla poszczególnych gmin.
Badanie ogólnopolskie z udziałem gmin
Opracowanie zostało przygotowane przez IOŚ-PIB na podstawie badań prowadzonych we współpracy z gminami w okresie od stycznia do grudnia 2024 r. Analizą objęto zarówno gminy miejskie, miejsko-wiejskie, jak i wiejskie, zgodnie z podziałem stosowanym w statystyce publicznej.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl
samorzad.pap.pl