Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazBudowa małej elektrowni wodnej kwalifikuje się jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. O jakich jeszcze kwestiach formalnych należy pamiętać?
Rozpoczęcie inwestycji budowlanych wiąże się z koniecznością uzyskania różnego rodzaju pozwoleń. Również elementy takie jak omawiana tu kanalizacja odprowadzająca wodę opadową i roztopową, muszą zostać wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami. W poniższym artykule omawiamy kwestie dotyczące uzyskania pozwolenia wodnoprawnego oraz decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Producenci wody muszą zadbać o jej odpowiednią jakość, dlatego muszą badać próbki wody i przesyłać inspektorowi sanitarnemu sprawozdania z tych badań. Jak często należy je wykonywać i co grozi za zaniedbania w tej kwestii?
Decyzja określająca środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia jest wymagana dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko i przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Czy likwidacja stawu będzie się zaliczała do takich przedsięwzięć? Jakich jeszcze formalności trzeba dopełnić.
Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych. Są jednak pewne wyjątki od tej zasady.
Firma, która dysponuje pozwoleniem wodnoprawnym na wykonanie wylotu oraz na odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych do rowu, ma w planie zwiększenie odwadnianej powierzchni w taki sposób, aby ilość odprowadzanych wód się nie zwiększyła. Czy w takim wypadku powinna wystąpić o nowe pozwolenie wodnoprawne? Dowiesz się z artykułu.
Przedsiębiorca składający wniosek o wydanie zezwolenia na opróżnianie zbiorników bezodpływowych, przydomowych oczyszczalni ścieków oraz transport nieczystości ciekłych musi we wniosku wskazać stację zlewną znajdującą się na terenie aglomeracji, na której terenie jest planowana działalność.
Jeżeli na danym terenie nie ma sieci kanalizacyjnej, właściciel nieruchomości musi wyposażyć ją w zbiornik nieczystości ciekłych. Zbiornik ten musi być opróżniany, a nieczystości ciekłe przekazane do stacji zlewnych. Na prowadzenie takiej działalności wymagane jest zezwolenie. Jak je uzyskać?
Przed uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego inwestor może złożyć wniosek o udzielenie przyrzeczenia wydania pozwolenia wodnoprawnego. Taka promesa wydawana jest na co najmniej rok. Czemu służy przyrzeczenie pozwolenia wodnoprawnego?