Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów - Ochrona wody i gleby

Tematyka

Obowiązki właścicieli przydomowych oczyszczalni ścieków

Jeśli jesteś właścicielem przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m³/d, ważne jest, abyś znał swoje obowiązki dotyczące jakości ścieków. Poniżej przedstawiamy kluczowe zasady, które musisz przestrzegać, aby działać zgodnie z przepisami prawa.

Emisja ścieków
10.06.2024

Co zrobić w sytuacji wycieku substancji ropopochodnych

Jak zapobiegać awariom związanym z wyciekiem oleju do wód powierzchniowych lub do ziemi? Z tego artykułu dowiesz się, jak radzić sobie w przypadku wystąpienia takiego problemu. Omówimy możliwości wychwytywania rozlewisk oraz przepisy, które mają zastosowanie w takich sytuacjach. Dzięki tym wskazówkom przedsiębiorstwa dowiedzą się, jak minimalizować ryzyko i skutecznie reagować na nieprzewidziane zdarzenia.

Ochrona wody
03.06.2024

Energia ze ścieków w miejskich systemach ciepłowniczych 

W poszukiwaniu nowych niekonwencjonalnych źródeł energii w ostatnich latach szczególny nacisk kładzie się na rozwiązania związane z wytwarzaniem energii odnawialnej i gospodarką obiegu zamkniętego. W tym zakresie olbrzymie możliwości tkwią w wykorzystaniu potencjału ciepła odpadowego, które powstaje między innymi w procesach technologicznych towarzyszących oczyszczaniu ścieków. Idąc krok dalej, zwrócono uwagę na samo medium – ścieki komunalne, a w szczególności zawartą w nich energię cieplną i olbrzymi potencjał pod kątem jej odzysku.

Emisja ścieków
20.05.2024

Jak zoptymalizować zużycie wody w projektach budowlanych?

Planując inwestycję budowlaną, istotne jest uwzględnienie środowiskowych aspektów, zwłaszcza związanych z zużyciem wody. Zarówno podczas eksploatacji budynku, jak i w procesie wytwarzania ścieków, istnieje potencjalne ryzyko negatywnego wpływu na środowisko. Oto kilka praktycznych rozwiązań, które mogą pomóc w ograniczeniu zużycia wody w trakcie cyklu życia obiektu budowlanego.

Emisja ścieków
06.05.2024

Formalności przy budowie studni – niezbędne informacje

Wykonanie studni głębinowej nie wymaga ani uzyskania pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Ale inwestycja ta może wymagać uzyskania pozwolenia wodnoprawnego lub sporządzenia projektu robót geologicznych. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy jest to konieczne.

Ochrona wody
18.04.2024

Obowiązki przedsiębiorców w kwietniu 2024 r. związane z usługami wodnymi

Przypominamy przedsiębiorcom o obowiązkach czekających na nich w kwietniu, dotyczących korzystania z usług wodnych. Warto przygotować się do ich wypełnienia z wyprzedzeniem. Podpowiadamy kogo dotyczą poszczególne działania sprawozdawcze i do których organów złożyć odpowiednie dokumenty.

Korzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa
04.04.2024

Czy zbiornik na deszczówkę wymaga uzyskania pozwoleń

Budowa zbiornika do gromadzenia wody deszczowej wpisuje się w promocję postawy ekologicznej szerzonej w ostatnich latach zarówno przez samorząd lokalny, jak i władze na wyższym szczeblu. Przykładem jest chociażby program „Moja woda”, który ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej deszczówki i wody roztopowej. Jak natomiast wygląda sytuacja prawna zbiorników na wodę?

Ochrona wody

Zarządzanie wodami opadowymi w miastach

Opad jest podstawowym źródłem wody w mieście i początkiem wielu pozytywnych procesów w jego przestrzeni. Oczyszcza powietrze, łagodzi mikroklimat, poprawia warunki życia mieszkańców. Dzięki niemu, w silnie zmienionym środowisku miasta, może funkcjonować zieleń i małe ekosystemy wodne, kształtujące zdrowe środowisko życia dla ludzi. Dobrze zaplanowane tereny zieleni zapobiegają z kolei powodziom i miejskiej suszy, stanowiąc przestrzeń dla bezpiecznego gromadzenia wody opadowej. Zgodnie z obecnym stanem prawnym wody opadowe i roztopowe to wody będące skutkiem opadów atmosferycznych.

Ochrona wody

Biogazownia dla oczyszczalni ścieków, czyli jak wykorzystać osady ściekowe

Biogazownia na terenie oczyszczalni to inwestycja, która ma zagwarantowany dopływ substratu, o który w żaden specjalny sposób nie musi zabiegać. Co więcej, jest to substrat niskokosztowy i niewymagający dodatkowego transportu. Jak wykorzystać osady ściekowe?

Gospodarka odpadami
23.02.2024

Oczyszczanie odcieków ze składowisk - jaką metodę wybrać?

Odcieki ze składowisk stanowią specyficzne ścieki przemysłowe, które należy poddać odpowiedniej metodzie oczyszczania, zanim zostaną odprowadzone do środowiska. Dzielą się na metody biologiczne i fizyko-chemiczne. Którą metodę wybrać? Czym one się charakteryzują? Szczegóły w artykule.

Gospodarka odpadami