Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazSejm przyjął ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze. Zgodnie z jej zapisami, firmy, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50% będą mogły ubiegać się o wypłatę jednorazowego świadczenia. Świadczenie ma wynosić 3010 zł na pracownika.
Dnia 1 września 2022 r. ustawa z 22 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej weszła w życie. Przypominamy jej główne założenia.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa 19 sierpnia w Gryfinie powiedziała, że w próbkach wody z Odry zostały stwierdzone złote algi. Teraz czas na badania uwarunkowań, które doprowadziły do pojawienia się tego gatunku.
W konferencji prasowej poświęconej sytuacji na Odrze z-ca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk przekazała najbardziej aktualne informacje. Co wiadomo na dziś?
Ostatnie badanie próbek wody z Odry granicznej po stronie polskiej w woj. lubuskim i zachodniopomorskim nie potwierdziło obecności rtęci. GIOŚ wysłał próbki do analizy laboratoryjnej za granicę.
We wtorek 16 sierpnia 2022 r. na posiedzeniu Rady Ministrów odbędzie się specjalna debata poświęcona temu, jak zaostrzyć przepisy wobec przestępców zrzucających odpady do rzek.
Resort infrastruktury przekazał projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków do konsultacji publicznych. Do 30 sierpnia można składać uwagi.
W mediach pojawiają się nieprawdziwe informacje jakoby Wody Polskie planowały podwyżki wody oraz ścieków. To nie leży w ich kompetencjach, tylko poszczególnych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i samorządów. Wody Polskie jedynie weryfikują zasadność proponowanych cen.
Komisja Europejska opublikowała wytyczne, które mają pomóc państwom członkowskim w stosowaniu przepisów dotyczących bezpiecznego wykorzystania oczyszczonych ścieków komunalnych do nawadniania w rolnictwie.
Zmiany w ustawie Prawo wodne, ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków mają na celu dostosowanie do wymogów tzw. dyrektywy ściekowej. To również doprecyzowanie monitorowania i kontroli indywidualnych systemów oczyszczania ścieków.