Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazNajwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrole, w których wyszło, że marszałkowie i starostowie nie zapewnili prawidłowego wykorzystania odpadów do rekultywacji gruntów. Nie sprawowali oni należytego nadzoru nad realizacją wydanych zezwoleń.
Dnia 4 lutego 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Co znalazło się w nowych przepisach?
Izba po zapoznaniu się z decyzją Komisji Europejskiej w sprawie wniesienia do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Polsce w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych wyraziła swoje stanowisko w tej sprawie. Co w nim zawarto?
MI wydało oświadczenie w odpowiedzi na to, że Komisja Europejska zdecydowała 9 lutego o wniesieniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Polsce w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Co się w nim znalazło?
Dnia 9 lutego KE podjęła decyzję o wniesieniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Polsce w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych (dyrektywa 91/271/EWG). Otóż w naszym kraju braku oczyszczalni ścieków.
Trwają prace nad nad projektem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie baterii i zużytych baterii, uchylającym dyrektywę 2006/66/WE i zmieniającym rozporządzenie (UE) 2019/1020. Ma on na celu zwiększyć produkcję baterii, co przełoży się istotnie na sektor transportu, a konkretnie na wzrost elektryfikacji pojazdów. Wpłynie także na branżę odpadową.
Na konferencji prasowej, która odbyła się 1 lutego 2022 r., wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zapowiedział wejście w życie przepisów dotyczących systemu kaucyjnego. Jego celem będzie zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, zapewnienie wysokiej jakości odpadów do recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów.
Na początku stycznia 2022 roku w strukturach Wód Polskich powstał Departament Rybactwa, którego głównym zadaniem jest przygotowanie rozwiązań systemowych dotyczących rybołówstwa i rybactwa.
W Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie z 31 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych (Dz.U. 2022 poz. 89), które zakłada m.in. zmianę częstotliwości badań komunalnych osadów ściekowych.
Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym, gminy będą mogły kontrolować, czy mieszkańcy opróżniają szamba zgodnie z przepisami i czy mają podpisane umowy z formami trudniącymi się wywozem nieczystości.