Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazWe wtorek 16 sierpnia 2022 r. na posiedzeniu Rady Ministrów odbędzie się specjalna debata poświęcona temu, jak zaostrzyć przepisy wobec przestępców zrzucających odpady do rzek.
Resort infrastruktury przekazał projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków do konsultacji publicznych. Do 30 sierpnia można składać uwagi.
W mediach pojawiają się nieprawdziwe informacje jakoby Wody Polskie planowały podwyżki wody oraz ścieków. To nie leży w ich kompetencjach, tylko poszczególnych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i samorządów. Wody Polskie jedynie weryfikują zasadność proponowanych cen.
Komisja Europejska opublikowała wytyczne, które mają pomóc państwom członkowskim w stosowaniu przepisów dotyczących bezpiecznego wykorzystania oczyszczonych ścieków komunalnych do nawadniania w rolnictwie.
Zmiany w ustawie Prawo wodne, ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków mają na celu dostosowanie do wymogów tzw. dyrektywy ściekowej. To również doprecyzowanie monitorowania i kontroli indywidualnych systemów oczyszczania ścieków.
Jak podaje Polska Izba Gospodarowania Odpadami, Minister Klimatu i Środowiska skierował do konsultacji publicznych projekt ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Chodzi o to, że znajdują się tam odpady niebezpieczne, zgromadzone w przeszłości na terenie zakładów, które obecnie należą do Skarbu Państwa.
W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Głównym powodem spotkania były apele samorządów o podniesienie stawek za wodę i ścieki.
Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”, że PGW Wody Polskie stosuje kampanię propagandową wymierzoną w przedsiębiorstwa wod.-kan., co odbija się również na odbiorcach usług. Dlatego też wystosowała list do pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej o zmianę tej sytuacji.
Najwyższa Izba kontroli przeprowadziła kontrolę dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych. Okazuje się, że na poziomie krajowym administracja publiczna nie zapewniła prawidłowego planowania i monitorowania zadań w zakresie gospodarowania ściekami, z kolei samorządy gminne nie zapewniły prawidłowego zbierania i oczyszczania ścieków komunalnych oraz nadzoru nad postępowaniem z nimi.