Mało czasu na wdrożenie unijnych przepisów dotyczących jakości wody pitnej
W Rządowym Centrum Legislacji 2 stycznia 2023 r. opublikowano nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw. To druga wersja projektu, która uwzględnia część uwag zgłoszonych w trakcie sierpniowych konsultacji publicznych.
W uzasadnieniu projektu przypomniano, że 12 stycznia 2021 r. weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Państwa członkowskie są zobowiązane do transpozycji tej dyrektywy w ciągu 2 lat od momentu jej wejścia w życie. Termin ten mija 12 stycznia 2023 r.
Zmiany do wprowadzenia
Nowelizowana ustawa o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw ma na celu wykonanie transpozycji poprzez wprowadzenie regulacji ustawowych. Mają temu służyć m.in. takie zmiany, jak:
- określenie obowiązków dostawców wody obejmujących badania jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi w zakresie wewnętrznej kontroli jakości wody – obowiązki te będą stosowane od dnia wejścia ustawy w życie;
- doprecyzowanie kompetencji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz procedur w zakresie nadzoru nad jakością wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, obejmujących monitoring jakości wody, ocenę przydatności wody do spożycia przez ludzi, oceny obszarowe jakości wody oraz procedowanie wniosków zgód na odstępstwa od spełniania wymagań jakościowych dla wody – regulacje w tym zakresie będą obowiązywały od dnia wejścia ustawy w życie;
- uregulowanie obowiązków dostawców wody (w szczególności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych), organów Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej w zakresie wykonania oceny wycieków wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (wielkości wycieków wody) oraz opracowania planów działania w celu ograniczenia wycieków wody.
Uwzględnione uwagi
Pierwsza wersja projektu ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków została opublikowana 9 sierpnia 2022 r., a 30 grudnia opublikowano stanowiska zebrane w ramach uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania tego projektu.
Zgłoszono 282 uwag, z czego 132 uwagi zostały uwzględnione. W ramach opiniowania zgłoszono 79 uwag, z czego 39 uwag zostało uwzględnionych. Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl
Źródło: legislacja.gov.pl