Od 2023 roku zaczną obowiązywać ekoschematy w rolnictwie
W RCL 16 listopada 2022 r. pojawił się projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Zgodnie z nim ponad 25 mld euro trafi m.in. na wsparcie obszarów wiejskich oraz realizację celów środowiskowych i klimatycznych. Jakie to są cele?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce, aby ustawa weszła w życie jak najszybciej. Obecnie projekt jest w konsultacjach. Proponowana ustawa wdraża przepisy w zakresie realizacji unijnej polityki rolnej, które jednocześnie mają korelować z charakterem polskiego rolnictwa. Uwzględnia nowe zasady i warunki wdrażania interwencji oraz określa szczegółowe warunki przyznawania wypłat w ramach poszczególnych działań, a także wprowadza regulacje w zakresie przejściowego wsparcia krajowego.
Wsparcie obszarów wiejskich
Od 2023 roku rolnicy będą mogli skorzystać także z dofinansowania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, w tym związanych z ochroną przyrody. Chodzi m.in. o:
- zalesianie gruntów rolnych,
- ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk na obszarach Natura 2000,
- zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych,
- bioróżnorodność na gruntach ornych.
Wejdą ekoschematy
Ponadto projekt przewiduje, że od 2023 roku zaczną obowiązywać nowe płatności, tzw. ekoschematy. Mają one realizować cele środowiskowe i klimatyczne Wspólnej Polityki Rolnej, dotyczące:
- łagodzenia zmiany klimatu,
- wspierania zrównoważonego rozwoju i ochrony bioróżnorodności, a także zasobów naturalnych, takich jak woda, gleba i powietrze.
Jest to nowy rodzaj płatności dobrowolny dla rolników.
Źródło: legislacja.rcl.gov.pl