Ile kosztuje limit odnawialny? Dla kogo?
Banki mają bardzo szeroką ofertę dla osób, które potrzebują gotówki. Kredyty gotówkowe i hipoteczne, karty kredytowe, pożyczki, a także limity odnawialne. Czym jest limit odnawialny, ile kosztuje i kto może go otrzymać? Oto wszystkie najważniejsze informacje!
Limit odnawialny – co to takiego?
Limit odnawialny – co to jest i jak działa kredyt odnawialny? Jest to pożyczka, którą zaciąga się na swoim koncie osobistym albo firmowym. Ma ona zwiększać liczbę środków dostępnych na rachunku o określoną kwotę. Dla przykładu – jeśli ktoś ma na koncie osobistym 5 tysięcy złotych, a jego limit odnawialny wynosi 2 tysiące złotych, to łącznie może wydać 7 tysięcy złotych. Gdy będzie płacić za kolejne zakupy czy usługi, najpierw z konta będą znikać jego własne pieniądze, a dopiero później te pochodzące z limitu odnawialnego.
Kredyt tego typu spłaca się wtedy, kiedy na konto osobiste albo firmowe wpływają nowe środki. Sprawia to, że można od nowa korzystać z możliwości finansowych limitu. Stąd też pochodzi jego nazwa „odnawialny”. Odnawia się zawsze wtedy, kiedy tylko zostanie spłacony. Oczywiście, środki z kredytu obarczone są odsetkami. Pieniądze w ramach limitu odnawialnego można przeznaczać na dowolny cel i nie trzeba nikomu przedstawiać dowodów na ich wykorzystanie.
Aby dowiedzieć się więcej na temat kredytów odnawialnych, warto odwiedzić stronę Bankier SMART, na której znajduje się mnóstwo informacji o różnego typu pożyczkach. Witryna ma również funkcję porównywarki, dzięki której da się zestawiać ze sobą oferty wielu banków.
Kto może wziąć kredyt odnawialny?
O kredyt odnawialny może starać się każda pełnoletnia osoba mająca konto indywidualne lub firmowe w banku. Poza tym musi spełniać kilka wymogów umożliwiających uzyskanie finansowania. Należy do nich przede wszystkim zdolność kredytowa. To właśnie od niej zależy, jak wysoki limit bank przyzna danej osobie. Oblicza się ją na podstawie przychodów i wydatków danego klienta.
W niektórych bankach trzeba prowadzić konto przez określony czas i dopiero wtedy można starać się o limit. Inne natomiast nie stawiają takiego warunku, więc o kredyt są w stanie ubiegać się także nowi klienci. To korzystne szczególnie wtedy, kiedy klient jest zainteresowany ofertą z innego banku niż ten, z którego usług korzysta na co dzień.
Jakie są plusy i minusy limitu odnawialnego?
Sporą zaletą limitu odnawialnego jest to, że stanowi on pewnego rodzaju zabezpieczenie w razie braku środków własnych na koncie. Może przydać się w kryzysowych momentach, kiedy klient potrzebuje pieniędzy na niespodziewany remont, leczenie czy naprawę auta. Plusem jest to, że nie trzeba nikomu przedstawiać celu, na jaki przeznaczy się pieniądze.
Limit aktywuje się dopiero w momencie wyczerpania środków własnych, więc nie trzeba się martwić o to, że niespodziewanie skorzysta się z oprocentowanych pieniędzy banku. Klient może zrezygnować z kredytu w dowolnym momencie, z zachowaniem określonego czasu wypowiedzenia umowy. Ważne jest też to, że nie trzeba pamiętać o spłacaniu zadłużenia, gdyż znika ono wraz z momentem, gdy na konto wpływają nowe środki. Liczy się to, aby wpływy były w stanie pokryć zapożyczone pieniądze.
Dla niektórych klientów wadą limitu odnawialnego może być to, że wymaga on posiadania zdolności kredytowej oraz konta w danym banku. Poza tym niekiedy zawarcie umowy o takie świadczenie wiąże się ze sporą ilością opłat za formalności czy prowizje. Dla osób nieumiejących rozsądnie zarządzać budżetem, taki kredyt może okazać się zgubny. Przy staraniu się o pożyczkę gotówkową lub hipoteczną limit obniża zdolność kredytową klienta.
Jak znaleźć najlepszy kredyt odnawialny?
Aby znaleźć najkorzystniejszą dla siebie ofertę kredytu odnawialnego, trzeba najpierw zapoznać się ze zróżnicowanymi ofertami banków. W tym pomocne okazują się porównywarki internetowe, dzięki którym da się zestawiać ze sobą poszczególne oferty konkurencji.
Przy wyborze limitu warto brać pod uwagę takie czynniki jak: oprocentowanie kredytu, prowizja banku, konieczność ubezpieczenia czy opłaty za rozpatrzenie wniosku. Im mniejsze koszty dodatkowe, tym lepiej dla klienta. Przy decydowaniu się na formę zapożyczenia związaną z kontem osobistym warto rozważyć również debet. Sprawdzi się on u osób, które oczekują niewielkiej kwoty pożyczki.
Limit odnawialny – ważne informacje
Limit odnawialny wiąże się z kilkoma kosztami. Podstawą są, oczywiście, odsetki za korzystanie z zapożyczonych pieniędzy. To jednak nie wszystko. Większość banków pobiera również prowizję za udzielenie świadczenia. Poza tym można spotkać się z kosztami za rozpatrzenie wniosku o limit i wszelkie procedury związane z jego przyznaniem.
Kiedy okres kredytu się skończy (zwykle po roku), trzeba uiścić opłatę za jego odnowienie na kolejny rok. Koszty dotykają także osób, które chcą zwiększyć limit środków, jakie mogą zapożyczać. Dodatkową opłatą może być ubezpieczenie kredytu. Warto dokładnie zapoznawać się z umowami dotyczącymi limitów, aby nie być później niemiło zaskoczonym dodatkowymi opłatami w trakcie trwania kredytowania.
Odsetki, które musi spłacić klient, dotyczą tylko środków, które rzeczywiście wykorzystał. Nie odnoszą się do całości pieniędzy, jakie ma do dyspozycji. Im większa ilość limitu zostanie wyczerpana, tym wyższa będzie kwota spłaty zadłużenia. Warto wiedzieć, że limit odnawialny przysługuje także kontom mającym dwóch właścicieli. Często małżeństwa decydują się na prowadzenie wspólnego rachunku. Obie osoby muszą wyrazić chęć zaciągnięcia kredytu.
Sporo osób traktuje limit odnawialny jako metodę zabezpieczenia finansowego, którą można wykorzystać w potrzebie. To bardzo wygodna forma kredytu, który spłaca się sam wraz z kolejnymi wpływami na konto klienta. Oferty limitów odnawialnych można znaleźć właściwie w każdym banku. Warto w pierwszej kolejności sprawdzić ofertę placówki, w której prowadzi się swój rachunek osobisty lub firmowy. To może znacznie skrócić proces ubiegania się o dodatkowe świadczenie, bo nie trzeba zakładać nowego konta.