SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Potrzebne są zmiany w zasadach raportowania i monitorowania emisji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że podejmie pilne prace legislacyjne dotyczące zasad raportowania i monitorowania emisji gazów cieplarnianych. Nowe przepisy mają zwolnić z obowiązku weryfikacji zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych paliw z biomasy, biopłynów i biopaliw.

Od 1 stycznia 2022 r. biopaliwa, biopłyny i paliwa z biomasy wykorzystywane do spalania  przez podmioty objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (system EU ETS) powinny spełniać kryteria zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych określone w  art. 29 ust. 2-7 i ust. 10 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania energii ze źródeł odnawialnych (dyrektywa 2018/2001) w celu uznania ich za zeroemisyjne w ramach systemu.

29 marca 2022 r. weszła w życie kolejna zmiana rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2066 przewidująca możliwość przesunięcia do roku 2023 obowiązku wykazywania kryteriów zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w odniesieniu do biopaliw, biopłynów i paliw z biomasy wykorzystywanych do spalania przez podmioty objęte systemem EU ETS. Rozporządzenie wykonawcze Komisji 2022/388 stwarza podstawę dla państw członkowskich lub właściwych organów, do uznania za spełnione kryteriów, o których mowa w art. 29 ust. 2-7 i ust. 10 dyrektywy 2018/2001 w stosunku do paliw z biomasy, biopłynów i biopaliw spalanych w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022. r. przez podmioty objęte systemem EU ETS. Skorzystanie z tej możliwości będzie tożsame z przyjęciem, że emisja ze spalania w 2022 r. paliw z biomasy, biopłynów i biopaliw, raportowana w ramach systemu EU ETS, będzie traktowana jako zeroemisyjna bez konieczności wykazywania dowodów na spełnienie ww. kryteriów.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że podejmie pilne prace legislacyjne nad wprowadzaniem zmian w krajowym porządku prawnym w celu zwolnienia z obowiązku weryfikacji zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych ww. paliw w oparciu o dokumenty pochodzące z tzw. dobrowolnych systemów certyfikacji, zgodnie z przepisami art. 30 ust. 4 dyrektywy 2018/2001 w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r.

Źródło:

 

www.gov.pl/web/klimat

AUTOR Anna Gnioska
Anna Gnioska
redaktor prowadząca Portalu Ochrony Środowiska. Wieloletni redaktor publikacji i autor tekstów z zakresu ochrony środowiska. Specjalizuje się w przepisach dotyczących gospodarki odpadowej.