SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

gazy cieplarniane

Handel emisjami dwutlenku węgla-obowiązki i wytyczne

Emisja dwutlenku węgla jest uznawana (obok metanu) za główny czynnik powodujący zmiany klimatyczne, dlatego przedsiębiorcy muszą ją ograniczać. Unijny system handlu uprawnieniami do emisji działa na zasadzie pułapów i sprzedaży uprawnień. Jak to wygląda w Polskim prawie?

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest handel emisjami
  • jakie obowiązki ciążą na podmiotach biorących udział w handlu emisjami
  • jakie przepisy regulują kwestię emisji CO2

Emisje gazów cieplarnianych – czy dane z KOBIZE pokrywają się z protokołem CHG

Pytanie: Czy firma, która corocznie składa raport w Krajowej Bazie o emisji gazów cieplarnianych i innych substancji (KOBIZE) tytułu spalania paliw w pojazdach i ogrzewania oraz wymiany czynnika chłodniczego w urządzeniach klimatyzacyjnych, może uznać, że jej działania są zgodne z wytycznymi zawartymi w tzw. Green House Gas Protocol. Jeśli nie, to jakie inne czynności powinna wykonać, aby te działania były zgodne z tym protokołem?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie wyróżniamy zestawy emisji zgodne z CHG Protocol
  • od czego zacząć proces liczenia emisji
  • czy dane w KOBIZE pokrywają się z danymi w protokole CHG

Upewnij się czy Twoje urządzenia wymagają rejestracji w CRO

Jednym z najczęściej pojawiających się błędów operatorów urządzeń jest przekonanie, że urządzenia (obiegi), które zawierają poniżej 3 kg substancji nie podlegają rejestracji.

Z artykułu dowiesz się jakie są aktualne przepisy dotyczące rejestracji w CRO.

CRO – kto jest operatorem urządzeń i jakie ma obowiązki

CRO, czyli Centralna Baza Operatorów jest jedną z mniej znanych baz danych środowiskowych. Baza zawiera dane o użytkownikach urządzeń zawierających substancje kontrolowane lub f-gazy (fluorowane gazy cieplarniane). Warto zapoznać się z wymaganiami w tym zakresie, ponieważ nieprzestrzeganie przepisów zagrożone jest wysokimi karami, a substancje wymienione powyżej znajdują się np. w klimatyzatorach, czyli urządzeniach powszechnie używanych w firmach.

Z artykułu dowiesz się, co to jest CRO i jakie urządzenia muszą być w niej zarejestrowane.

Potrzebne są zmiany w zasadach raportowania i monitorowania emisji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że podejmie pilne prace legislacyjne dotyczące zasad raportowania i monitorowania emisji gazów cieplarnianych. Nowe przepisy mają zwolnić z obowiązku weryfikacji zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych paliw z biomasy, biopłynów i biopaliw.

Informacja od KOBIZE w sprawie raportu dotyczącego poziomu działalności

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi składania corocznej informacji o poziomie działalności, przez instalacje objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (ETS), KOBIZE przypomina, że od 2021 roku nie ma już tego obowiązku. Obecnie trzeba składać raporty dotyczące poziomu działalności (raport ALC). Termin na złożenie raportu upływa 31 marca 2022 rok.