Strategia Rozwoju Nowej Mobilności w Polsce
Komitet ds. Nowej Mobilności PSPA opracowuje Strategię Rozwoju Nowej Mobilności w Polsce. Minimum 3 różne usługi współdzielonego transportu i 10 mln użytkowników nowych form mobilności w 150 miastach Polski, a także 50-procentowy udział samochodów w pełni elektrycznych we wszystkich flotach carsharingowych do 2030 r., to tylko niektóre jej założenia.
Nadrzędnym celem Komitetu, powołanego przez PSPA w maju 2021 roku, jest intensyfikacja działań na rzecz rozwoju nowych form mobilności w polskich miastach, takich jak współdzielenie pojazdów lub podróży, integracja systemów transportowych oraz popularyzacja innowacyjnych rozwiązań w sektorze motoryzacji, w tym systemów jazdy autonomicznej.
W ciągu najbliższych miesięcy prace Komitetu skupią się na opracowaniu projektu „Strategii Rozwoju Nowej Mobilności” do 2030 r. W ramach dotychczasowych prac wyznaczono sześć punktów, które będą stanowiły cele strategiczne projektu. Ponadto, w ramach prac Komitetu, zaproponowano szereg rozwiązań, które należy wdrożyć w obszarach kluczowych dla rozwoju nowej mobilności w Polsce.
Jak zapowiada PSPA, projekt Strategii zostanie poddany szerokim konsultacjom z administracją centralną i samorządową, biznesem i trzecim sektorem, a pierwsze wyniki prac powinny zostać ujawnione w połowie 2022 roku.
pspa.com.pl