SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Aktualności - Ochrona powietrza i akustyka

Tematyka

Projekt nowelizacji o OZE w konsultacjach

Minister Klimatu i Środowiska 25 lutego 2022 r. skierował do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o OZE wspierającej m.in. rozwój biometanu i klastrów energii.

Ochrona powietrza i akustyka

Do końca marca trzeba złożyć raporty do KE za 2021 r. w zakresie F-gazów i SZWO

Resort klimatu i środowiska przypomina o obowiązku raportowania w zakresie Fluorowanych Gazów Cieplarnianych (F-gazów) i Substancji Zubożających Warstwę Ozonową (SZWO). Pozostał miesiąc.

Ochrona powietrza i akustyka

Niedługo mija termin składania sprawozdań w zakresie F-GAZÓW i SZWO do Bazy Danych Sprawozdań

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że 28 lutego 2022 r. mija termin złożenia sprawozdań, o którym mowa w art. 39 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych w zakresie Fluorowanych Gazów Cieplarnianych (F-GAZY) i Substancji Zubożających Warstwę Ozonową (SZWO) za poprzedni rok.

Ochrona powietrza i akustyka

Jakość powietrza w UE - co odpowiada za przekroczenie norm jakości?

Jak twierdzi EEA, większość przypadków przekroczenia norm jakości powietrza w Europie jest spowodowana transportem drogowym oraz domowym ogrzewaniem. Jak sytuacja wygląda w Polsce?

Ochrona powietrza i akustyka

Nowelizacja ustawy o OZE bez poprawek Senatu

Senatorowie nie zaproponowali poprawek do nowelizacji ustawy o OZE, zatem nowelizacja lada moment trafi do podpisu prezydenta. Nowe przepisy mają zagwarantować realizację samorządowych programów parasolowych OZE, by nie zwracać środków do Unii Europejskiej.

Ochrona powietrza i akustyka

Tauron pracuje nad reaktorami do utylizacji metanu

Tauron Nowe Technologie pracuje nad reaktorami do utylizacji metanu. Wykorzystanie 100 proc. metanu wychwyconego w polskich kopalniach węgla pozwoliłoby na wytworzenie ponad 1,5 tys. GWh energii elektrycznej rocznie. Takie informacje przedstawiło biuro prasowe Tauron Polska Energia.

Ochrona powietrza i akustyka

Reforma systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), pakiet Fit for 55 - rozmowy na szczycie

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkała się 14 lutego 2022 r.  z Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej w Brukseli. O czym dyskutowali?

Ochrona powietrza i akustyka

Ustawa implementująca dyrektywę REDII w transporcie w konsultacjach

Minister Klimatu i Środowiska przekazał do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten implementuje dyrektywę 2018/2001 w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (tzw. dyrektywa REDII) w transporcie. Co w sobie zawiera?

Ochrona powietrza i akustyka

Wody Polskie inwestują w odnawialne źródła energii

Wody Polskie dostosowują do zmian klimatycznych infrastrukturę wodną w całym kraju. Elementem tych działań będzie montaż nowych turbin wodnych na obiektach hydrotechnicznych Mylof i Rogów Opolski. To część większej całości, jaką są inwestycje uwzględniające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) do produkcji energii elektrycznej obiektów Gospodarstwa.

Ochrona powietrza i akustyka

Właściciele nowo budowanych domów będą mogli liczyć na dotacje do pomp ciepła

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomi na przełomie I i II kwartału 2022 roku program „Moje Ciepło”. W jego ramach będzie można liczyć na od 7 do nawet 21 tys. zł dotacji na zakup i montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Kto skorzysta z dofinansowania?

Ochrona powietrza i akustyka