Do końca czerwca 2022 roku Polska powinna wprowadzić przepisy umożliwiające stosowanie rtęci w diagnostyce USG
Polska jest zobowiązana dyrektywą delegowaną do tego, by wprowadzić wyłączenie w zakresie ograniczonego stosowania rtęci w elektrycznych złączach obrotowych w wyrobach medycznych do wewnątrznaczyniowego obrazowania ultrasonograficznego.
Nowelizacja projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym stanowi wdrożenie postanowień dyrektywy delegowanej Komisji (UE) 2021/884 z 8 marca 2021 r.
Większe wykorzystanie rtęci
Przepisy dyrektywy delegowanej umożliwiają przedłużenie wyłączenia w odniesieniu do rtęci. Zatem projektowana nowelizacja rozporządzenia umożliwia zniesienie barier technicznych oraz prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wykorzystania rtęci w zastosowaniach obrazowania ultrasonograficznego w wyrobach medycznych. Ułatwia także międzynarodowy obrót towarowy.
Obecnie na rynku nie ma dostępnych alternatyw dla rtęci w zastosowaniach elektrycznych w wyrobach medycznych służących do wewnątrznaczyniowego obrazowania ultrasonograficznego. Wyłączenie wpłynie korzystnie na rozwój gospodarczy oraz społeczny w obszarze produkcji, obrotu i stosowania wyrobów medycznych, wykorzystywanych do naczyniowego USG.
Zmiany od 1 lipca 2022 r.
Wejście w życie rozporządzenia będzie miało pozytywny wpływ na działalność przedsiębiorców oraz jednostek opieki medycznej i weterynaryjnej. Zgodnie z dyrektywą delegowaną państwa członkowskie przyjmują i publikują, najpóźniej do 30 czerwca 2022 r., przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania tej dyrektywy. W związku z tym projekt powinien wejść w życie 1 lipca 2022 r.
Źródło: legislacja.rcl.gov.pl