Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Obecnie tylko posiadacze wartości odniesienia mają prawo do przeniesienia całości lub części swojego kontyngentu innym podmiotom zarejestrowanym na portalu F-gaz jako importerzy HFC luzem.
Od 14 czerwca 2024 r. producentów, dystrybutorów i importerów pomp ciepła obowiązują nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”. Jakie zaszły zmiany?
W poszukiwaniu nowych niekonwencjonalnych źródeł energii w ostatnich latach szczególny nacisk kładzie się na rozwiązania związane z wytwarzaniem energii odnawialnej i gospodarką obiegu zamkniętego. W tym zakresie olbrzymie możliwości tkwią w wykorzystaniu potencjału ciepła odpadowego, które powstaje między innymi w procesach technologicznych towarzyszących oczyszczaniu ścieków. Idąc krok dalej, zwrócono uwagę na samo medium – ścieki komunalne, a w szczególności zawartą w nich energię cieplną i olbrzymi potencjał pod kątem jej odzysku.
Nowości, które od 22 kwietnia 2024 r. czekają na osoby korzystające z programu „Czyste Powietrze” to m.in. obowiązkowa lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) oraz jedna szansa na najwyższe dofinansowanie.
W dniu 20 lutego 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE zostało opublikowane rozporządzenie PE i Rady (UE) nr 2024/573 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych, zmieniające dyrektywę (UE) 2019/1937 i uchylające rozporządzenie (UE) nr 517/2014.
W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o kontrolach pomp ciepła przeprowadzanych w domach beneficjentów programu „Czyste Powietrze”, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że nie podejmuje kontroli tylko tych urządzeń.
Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu opublikowała stanowisko w sprawie reformy rynku energii elektrycznej Unii Europejskiej. Przede wszystkim skupiła się na odnawialnych źródłach energii.
W dniu 7 października 2022 r. Sejm przyjął ustawę przewidującą zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 roku w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej. Dzięki temu nie będzie wzrostu kosztów energii dla większości Polaków.