Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - BDO

Tematyka

Czy firma, która zbiera odpady musi sprawdzać uprawnienia tego, kto je przekazuje

Czy przejmujący odpady powinien weryfikować w BDO, czy firma, która je przekazuje, posiada dane kody odpadów w dziale XII? Jeśli ich nie ma, to czy przejmujący może przyjąć takie odpady? Czy można je przyjąć na podstawie karty w formie papierowej i czekać, aż podmiot uzupełni wniosek aktualizacyjny, a później wprowadzić je do systemu? Znamy odpowiedź.

ArtykułBDO

Czy można wprowadzić zaległą ewidencję do systemu BDO

Pytanie: Jesteśmy pośrednikami w obrocie odpadami, który nie obejmuje ich w posiadanie. Jako firma organizujemy odbiór odpadów w imieniu innych podmiotów. W 2020 roku w ten sposób zrealizowaliśmy kilka odbiorów odpadów niebezpiecznych dla naszych klientów, którzy je wytworzyli. Odpady zostały odebrane przez podmiot do tego uprawniony. Czy musimy prowadzić ewidencję odpadów niebezpiecznych? Jeżeli tak, to czy jest możliwość zrobienia tego za 2020 rok i w jaki sposób? Karty odpadów niebezpiecznych zostały utworzone w roku 2021, niestety nie możemy zewidencjonować odbiorów z 2020 roku, ponieważ pojawia się komunikat „Nie znaleziono karty przekazania odpadów dla podanego numeru i kodu odpadów”. Czy będzie możliwość wykonania tej ewidencji w rejestrze BDO? Jeżeli nie, to w jaki sposób mam tego dokonać i gdzie to zgłosić?
Pytania i odpowiedziBDO
30.06.2021

Dziesięć rzeczy, które musisz wiedzieć o BDO

Jeżeli masz wątpliwości dotyczące użytkowania BDO, nie wiesz jak poprawiać ewentualne błędy, to ten artykuł jest dla Ciebie.

ArtykułBDO
17.06.2021

Kto musi uiścić opłatę roczną za BDO

Pytanie: Czy jako organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego (EiE) − autoryzowany przedstawiciel, mamy obowiązek uiścić opłatę roczną BDO? Jeżeli tak, to do kiedy mamy na to czas? Słyszałem też, że na wysokość tej opłaty wpływa uczestnictwo w systemie EMAS – czy zapłacimy dzięki temu mniej?
Pytania i odpowiedziBDO

Prowadzenie działalności w kilku województwach - do kogo złożyć sprawozdanie

Pytanie: Zbieramy odpady w dwóch różnych województwach. Czy powinniśmy złożyć sprawozdanie do marszałka województwa, któremu podlega siedziba firmy? Jeśli tak, to czy należy je złożyć w ramach siedziby i oddziału, czy osobno dla każdego miejsca prowadzenia działalności? Czy będąc użytkownikiem głównym niewpisanym do KRS, muszę opłacić pełnomocnictwo od każdego wysłanego sprawozdania?
Pytania i odpowiedziBDO

Prowadzisz działalność w kilku miejscach - sprawdź czy masz odpowiedni wpis w BDO

Pytanie: Prowadzimy kilka inwestycji budowlanych polegających na remoncie obiektów sportowych typu boisko ORLIK w Polsce. Czy w związku z tym musimy każdorazowo dodać nowe miejsce prowadzenia działalności w systemie BDO? Czy wystarczy, że podczas wystawiania KPO zaznaczymy pole „Wytwarzanie odpadów – w wyniku świadczenia usług (w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o odpadach) i/lub działalności w zakresie obiektów liniowych (w rozumieniu art. 3 pkt 3a ustawy Prawo budowlane)" i wpiszemy dokładną lokalizację?
Pytania i odpowiedziBDO

Czy można przenieść papierowe KPO do BDO?

Co zrobić jeśli firma nie dostała jeszcze numeru rejestrowego i dostępu do platformy BDO i w 2020 roku przekazała odpad na papierowej karcie przekazania odpadu? Jak zaewidencjonować to przekazanie?

Porada ekspertaBDO

Zajmujesz się wynajmem maszyn? Sprawdź, czy musisz mieć wpis do BDO

Sam wynajem maszyn, np. budowlanych, nie wymaga wpisu do BDO. Decydujące znaczenie będzie miał fakt, jakie odpady i w jakich ilościach są wytwarzane w związku z prowadzeniem tej działalności.

ArtykułBDO
08.06.2021

Zarządzasz odpadami? Ten system rozwiąże 5 Twoich problemów 

Zarządzanie odpadami bywa skomplikowanym procesem, który wiąże się z licznymi wyzwaniami. Podczas pracy z Bazą Danych Odpadowych (BDO) wiele osób odpowiedzialnych za ten obszar w firmie boryka się z problemami, które spowalniają pracę i narażają organizację na kary.

ArtykułBDO
16.10.2024
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, w skrócie BDO, to system składający się z Rejestru BDO i modułów służących do ewidencji odpadów oraz sprawozdawczości. Bazę BDO prowadzą marszałkowie województw, a rejestracja w bazie jest obowiązkowa dla przedsiębiorców, którzy wprowadzają opakowania, produkty w opakowaniach lub gospodarują odpadami. Za pośrednictwem BDO przedsiębiorcy składają także coroczne sprawozdania z zakresu gospodarowania odpadami i opakowaniami. Obowiązek wpisu do Rejestru BDO spoczywa na przedsiębiorcach, którzy prowadzą ich ewidencję, wytwarzają, transportują odpady i wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach. Także jednoosobowe działalności gospodarcze, prowadzące ewidencje odpadów, zobowiązane są do dokonania wpisu do Rejestru BDO. Jeśli przedsiębiorca wytwarza jedynie odpady komunalne, nie jest wymagane, aby zarejestrował się w BDO. System BDO ma na celu między innymi ograniczenie nieprawidłowości w dziedzinie zarządzania odpadami.