TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - BDO

Tematyka

Wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny może być także dystrybutorem

W niektórych sytuacjach wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny może być traktowany również jako dystrybutor. Czy wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami? Czy prowadzący będący jednocześnie dystrybutorem może przyjmować zużyty sprzęt tego samego rodzaju co produkowany? Czy musi mieć zezwolenie na zbieranie odpadów?

Porada ekspertaBDO
26.05.2022

Osady z czyszczenia kanalizacji nie są ściekami – jak je zaklasyfikować?

Pytanie: Czy osad z czyszczenia kanalizacji należy uznać za odpad i ewidencjonować go w BDO? Do tej pory uznawaliśmy osad za ściek komunalny zawierający jedynie wyższe stężenie zawiesin i części stałych niż typowe ścieki komunalne dopływające kanałem do oczyszczalni. Osady te są przewożone w stanie płynnym cysterną i dostarczane bezpośrednio na wlot oczyszczalni, podobnie jak ścieki z szamba.
Pytania i odpowiedziBDO
05.05.2022

Transport odpadów z Ukrainy

Pytanie: Firma A działająca w Polsce przekazuje towar podmiotowi B w Ukrainie, który wykonuje usługę na powierzonym towarze i pozostały odpad z towaru oddaje firmie A. Odpad nie wraca jednak do firmy A, tylko jedzie bezpośrednio do nas - instalacji odzysku w Polsce. Jak powinien wyglądać prawidłowo wypełniony załącznik VII, a co za tym idzie ewidencja w BDO i kto powinien go przygotować – my czy firma A?
Pytania i odpowiedziBDO

Jak udokumentować przekazanie odpadów komunalnych

Pytanie: Przywozimy do swojej bazy odpady komunalne. Ich odbiór jest udokumentowany na KPOK. Czy jeśli przekażemy te odpady kolejnemu podmiotowi, to czy powinniśmy wystawić KPOK czy KPO?
Pytania i odpowiedziBDO
26.04.2022

Prowadzisz sklep internetowy? Ciebie też dotyczą przepisy  o ochronie środowiska

Wielu właścicieli sklepów internetowych nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich też dotyczą obowiązki z zakresu ochrony środowiska. Często pomijanym obowiązkiem jest składanie raportu do KOBiZE. A co jeszcze powinni wiedzieć sprzedawcy internetowi?

Porada ekspertaBDO

Czy sprzedawca odpadów musi prowadzić ewidencję i składać sprawozdania?

To czy sprzedawca odpadów (lub pośrednik w obrocie odpadami) musi prowadzić ewidencję odpadów i składać sprawozdania, zależy od tego, czy pełni on rolę jedynie sprzedawcy czy jest jednocześnie posiadaczem odpadów.            

Porada ekspertaBDO

W jakiej formie złożyć o pomoc de minimis - papierowej, czy elektronicznej

Jeżeli podmiot wprowadza produkty w opakowaniach na rynek krajowy i chce uzyskać ulgę w formie pomocy de minimis, musi złożyć stosowny wniosek.

Porada ekspertaBDO

Przypominamy o obowiązku składania sprawozdań dotyczących zużytego sprzętu

Podmioty gospodarujące zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym muszą złożyć sprawozdanie z tej działalności. Termin składania sprawozdań za 2021 rok upływa 15 marca 2022 roku. Na co zwrócić uwagę opracowywania tych dokumentów?

AktualnościBDO

Ewidencja odpadów spoza instalacji 

Pytanie: Wytworzyliśmy odpad o kodzie 160304 - Nieorganiczne odpady inne niż wymienione w 160303 i 160380 w ilości 20 kg. Odpad jest spoza instalacji. Nie posiadamy na ten kod wpisu w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów ani w BDO. Chcemy jednak zewidencjować odpad w KEO w BDO. Jak powinniśmy postąpić? Czy mimo, że odpad należy do odpadów, które nie podlegają ewidencji możemy zaewidencjonować go w BDO nie dokonując wpisu w dziale XII (nie wytworzymy więcej niż 0,2MG w ciągu roku). Czy też należy uzupełnić ten wpis w BDO?
Pytania i odpowiedziBDO

Jak udokumentować ponowne wykorzystanie odpadów

Przygotowanie do ponownego użycia jest sposobem przetwarzania odpadów. Jeżeli w firmie są prowadzone takie procesy, to potrzebne jest zezwolenie na przetwarzanie w tym odzysk.

Porada ekspertaBDO
07.01.2022
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, w skrócie BDO, to system składający się z Rejestru BDO i modułów służących do ewidencji odpadów oraz sprawozdawczości. Bazę BDO prowadzą marszałkowie województw, a rejestracja w bazie jest obowiązkowa dla przedsiębiorców, którzy wprowadzają opakowania, produkty w opakowaniach lub gospodarują odpadami. Za pośrednictwem BDO przedsiębiorcy składają także coroczne sprawozdania z zakresu gospodarowania odpadami i opakowaniami. Obowiązek wpisu do Rejestru BDO spoczywa na przedsiębiorcach, którzy prowadzą ich ewidencję, wytwarzają, transportują odpady i wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach. Także jednoosobowe działalności gospodarcze, prowadzące ewidencje odpadów, zobowiązane są do dokonania wpisu do Rejestru BDO. Jeśli przedsiębiorca wytwarza jedynie odpady komunalne, nie jest wymagane, aby zarejestrował się w BDO. System BDO ma na celu między innymi ograniczenie nieprawidłowości w dziedzinie zarządzania odpadami.