Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazOrgan, który wydaje decyzje dotyczące zbierania i przetwarzania odpadów, musi podać do publicznej wiadomości informację o możliwości się z jej treścią oraz dokumentacją sprawy. Więc jeśli chcesz poznać uprawnienia firmy, z którą chcesz nawiązać współpracę, masz do tego pełne prawo.
Sprzedawcy, którzy oferują swoim klientom jednorazowe reklamówki, uiszczają opłatę recyklingową za każdy kwartał. Do 15 marca, muszą też złożyć sprawozdanie o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami. Tu jednak pojawia się pytanie, do kogo kierować sprawozdanie jeśli prowadzi się kilka sklepów w całej Polsce?
Zdarza się, że podczas kontroli lub porządkowania spraw formalnych na jaw wychodzą błędy w dokumentacji. Co zrobić, w takiej sytuacji? Kto poniesie konsekwencje? Czy można liczyć na zmniejszenie kary, powołując się na niewiedzę o tym, że pracownik źle prowadził dokumentację?
Nowe kary, zmiany w wytycznych dotyczących magazynowania odpadów, bardziej elastyczne podejście do zasad odbierania odpadów komunalnych - to część zmian, które wprowadziła ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Co jeszcze się zmieniło?
Roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu nimi musi sporządzać każdy wytwórca odpadów zobowiązany do prowadzenia ewidencji. Jego wypełnienie, niekiedy wiąże się z pewnymi problemami, ponieważ jednym z jego etapów jest deklaracja, czy odpady zostały wytworzone w instalacji czy poza instalacją. Jak zakwalifikować w prawidłowy sposób odpady, czy są wytworzone w instalacji czy też poza nią?